W Zabawie stworzą “Mosty do Ludzi”

„Mosty do ludzi” – taki projekt chce zrealizować parafia w Zabawie koło Tarnowa. Obok sanktuarium bł. Karoliny ma powstać budynek, w którym znajdzie się ekspozycja historyczna poświęcona m.in. Akcji III Most. Polegała ona na zabraniu przez kurierów rządu RP na uchodźstwie elementów zdobytego nad Bugiem rakietowego pocisku balistycznego V2.

W projektowanym budynku mają w Zabawie mają się odbywać lekcje historii i konferencje. W planach jest nawet modelarnia – zapowiada kustosz sanktuarium bł. Karoliny ks. Zbigniew Szostak.

– Chcemy razem z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży stworzyć program edukacyjny dla młodych na bazie historycznego wydarzenia – Akcji III Most. Młodych sama wystawa raczej nie będzie interesować. Trzeba tak pokazać im historię, żeby ona ich zachęcała i budowała w nich wartości, postawy, by potrafili się zjednoczyć i pokonać własny lęk – dodaje. Na realizację projektu parafia będzie się starać o środki zewnętrzne. Gmina Radłów też deklaruje pomoc.

Na obchody 74. rocznicy Akcji III Most przyjechał uczestnik wydarzeń sprzed lat, pułkownik Zdzisław Baszak – żołnierz Armii Krajowej.  Wzruszony mówił, że wróciły wspomnienia, kiedy to aliancki samolot wylądował na lądowisku „Motyl”, by zabrać fragmenty rakiety V2. Miało to pomóc Anglikom w skonstruowaniu obrony przeciw tej bombie. Chwile grozy były zwłaszcza wtedy, gdy samolot nie mógł wystartować – wspomina uczestnik Akcji III Most.

– Nigdy tak się nie modliłem jak wtedy. Była ulga, kamień spadł mi z serca, że samolot odleci, my znikniemy i będziemy żyć. Kiedy stał, był plan, by spalić samolot, ale ja wiedziałem, że mogą też płonąć okoliczne wsie, bo Niemcy będą się mścić – dodaje Baszak.

W uroczystościach uczestniczyła młodzież i mieszkańcy okolicznych wsi. – Pamięć jest najważniejsza. Bez niej nie będzie przyszłości. Nasza szkoła w Przybysławicach nosi imię Akcji III Most, dlatego tutaj jesteśmy. Rozmawiamy o tym, przyjeżdżamy tutaj, aby pamięć o tych wydarzeniach nigdy nie zaniknęła – podkreślają uczestnicy.
Uroczystości rocznicowe odbyły się przy pomniku upamiętniającym to wydarzenie w Wał- Rudzie. Była także Msza św. w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie w intencji uczestników Akcji III Most.

W nocy z 25 na 26 lipca 1944 roku aliancki samolot wylądował w Wał – Rudzie. Przywiózł kurierów rządu Rzeczpospolitej na uchodźstwie, a zabrał do Anglii przejęte przez AK w Sarnakach na Mazowszu fragmenty rakiety V2, która nie wybuchła. Anglikom przekazano wtedy także dane dotyczący broni, którą hitlerowcy ostrzeliwali Londyn. Dlatego mówi się, że Akcja Trzeci Most ocaliła Londyn.

Źródło:www.ekai.pl