W OKOLICACH WOJNICZA ODKRYTO CMENTARZYSKO SPRZED 2700 LAT

To się nazywa odkrycie! Mieszkańcy podtarnowskiego Wojnicza przez przypadek odkryli cmentarzysko sprzed 2700 lat. Szczątki ludzkich kości, glinianych naczyń i biżuterii znaleźli na terenie piaskowni skąd wybierano piasek. O znalezisku poinformowali odpowiednie służby. Tarnowscy archeolodzy odkryli w tym miejscu już 22 groby ciałopalne.

Cmentarzysko odkryto w okolicach Wojnicza, datowane jest na 700 lat przed naszą erą. Tereny te znane są tarnowskim archeologom, bo już wcześniej  w tej okolicy natknęli się na osadę z epoki brązu. Na odkrytym cmentarzysku najprawdopodobniej pochowani zostali jej mieszkańcy.
“To dla nas bardzo ważne odkrycie, bo do tej pory nie udało nam się odkryć w tym rejonie żadnego cmentarzyska. Rozpoczęliśmy badania i w tej chwili mamy wyeksplorowane łącznie 22 groby. Chcemy jak najwięcej dowiedzieć się o ludziach, którzy żyli tu w pradziejach. Wiemy już o ich osadach, o przedmiotach, których używali, ale wciąż niewiele wiemy o ich populacji. A to powiedzą nam to właśnie cmentarzyska” – wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków Andrzej Szpunar, dyrektor tarnowskiego muzeum okręgowego.
Archeolodzy nadal przekopują teren piaskowni. Wydobyte szczątki przekażą antropologom, a te znaleziska, które uda się zrekonstruować pokazane zostaną na nowej wystawie tarnowskiego muzeum – Historia Tarnowa i Regionu.
Źródło: Radio Kraków