Wybory Samorządowe 2018 – Kto wystartuje na burmistrza Radłowa ze zjednoczonej prawicy?

Termin wyborów

Według Państwowej Komisji Wyborczej wybory samorządowe powinny się odbyć między 17 października a 9 listopada. O dokładnej dacie zdecydować ma premier Mateusz Morawiecki. Wybory będą przeprowadzone po nowelizacji Kodeksu wyborczego, którą prezydent Andrzej Duda podpisał w styczniu tego roku.

Z racji, że wybory muszą się odbyć w dzień wolny od pracy, to brane są pod uwagę trzy terminy: 21 i 28 października oraz 4 listopada. Premier powinien podjąć decyzję w tej sprawie między 16 lipca a 16 sierpnia. Jak możemy przeczytać na stronie PKW: “Zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory do rad oraz wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zarządza się nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Datę tych wyborów wyznacza się na ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad” – informuje Komisja.

Dwukadencyjność

Nowe prawo przede wszystkim wprowadza dwukadencyjność w przypadku wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Oznacza to, że będą oni mogli zajmować swoje stanowiska tylko przez dwie kadencję i nie będą mogli startować na wójta lub burmistrza trzeci raz z kolei. Rząd wycofał się z planów liczenia kadencji wstecz, bo pozbawiłby w ten sposób prawa do kandydowania większą część samorządowców. Dwukadencyjność nie będzie działa wstecz. To oznacza, że ów dwie kadencje będą liczone od jesieni 2018 roku.

5 lat kadencji

Kolejna poważna zmiana, to wydłużenie kadencji radnych i włodarzy. Zamiast dotychczasowych 4 lat będzie 5-letnia kadencja. Tak samo będzie w przypadku rady i władz powiatów i województw. Za wydłużeniem kadencji samorządów głosowało 413 posłów, przeciw było 14. Wstrzymał się od głosu 1 poseł.

W Radłowie cały czas trwa dyskusja na temat kandydata zjednoczonej prawicy na stanowisko burmistrza Miasta i Gminy Radłów.Przypominamy ,że ciągle wymienia się nazwiska 2 kandydantów – Pan Roman Nowak oraz Pan Adrian Halastra.Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się,że dezycja kto będzie reprezentował zjednoczoną prawicę i kto będzie “lokomotywą” wyborów samorządowych w Radłowie na zapaść na dniach.

Pewnymi swych miejsc na listach do rady gminy oraz powiatu z listy zjednoczonej prawicy są Pan Paweł Chaber oraz Pan Zbigniew Kowalski.

Kto zostanie burmistrzem ,a kto radnym zdecydują wyborcy już za ok 6 miesięcy.

Źródło: www.spottedstarachowice.pl