Diecezja Tarnowska: Pielgrzymi ruszyli na Jasną Górę

pielgrzymka3-563x353.jpg.pagespeed.ce.K-HxUNtHxvPod hasłem „Kim on właściwie jest? Idźcie i głoście” rozpoczęła się 35. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Na dziewięciodniowe rekolekcje w drodze zdecydowali się głównie młodzi ludzie, ale są także całe rodziny i osoby starsze.

Przed pątnikami jest do przejścia ok. 230 km. Wielu wraca na szlak razem z dziećmi. Pani Małgorzata z Tarnowa pielgrzymuje od czasów liceum, a dziś kolejny raz wyrusza razem z córką.

– Pielgrzymka to wyjątkowy czas, który pomaga przemyśleć wiele rzeczy. Bardzo chciałam, żeby moje dzieci widziały wsparcie w Matce Bożej – dodaje. Jej córka Ola podkreśla, że na mamę – pielęgniarkę na trasie zawsze może liczyć. – Jak boli noga, czy dusza mama pomaga. Na pielgrzymce jest modlitwa, odcięcie od codzienności. Można poukładać sobie życie na nowo – mówi.

Pielgrzymi z całej diecezji tarnowskiej zgromadzili się rano przy katedrze, by uroczyście rozpocząć wędrówkę. Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. W homilii ordynariusz diecezji mówił, że Boże słowo jest szczególnie pomocne zarówno na drodze pielgrzyma jak i całego życia.

– Wyruszając na szlak XXXV Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej zabierzcie ze sobą, to, co fizycznie nic nie waży, ale z pewnością zaważy na waszym przeżyciu tej pielgrzymki i zaważy też na waszym przyszłym życiu – zabierzcie ze sobą gotowość słuchania słowa Bożego; zabierzcie gotowość na przyjęcie Chrystusa – dodał biskup tarnowski.

Bp Andrzej Jeż zachęcał pielgrzymów, by byli świadkami Chrystusa. – Mówcie światu, że życie w Chrystusie jest piękne, a poza Nim ma ostatecznie smak goryczy i poczucie bezsensu. Jeżeli udało ci się zrozumieć, że kto żyje bez grzechu, kto żyje w przyjaźni z Jezusem jest szczęśliwy, musisz sprawić, by zrozumieli to także inni – dodał biskup nawiązując do hasła Idźcie i głoście.

W czasie drogi pątnicy będą w sposób szczególny rozważać Ewangelię według św. Łukasza. Bp Andrzej Jeż prosił też, by pielgrzymi modlili się w intencji V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Źródło:RDN Małopolska