Tarnów: Nietypowe znalezisko – drewniany wodociąg odkryto przy Goldhammera

20160803_114336-487x365Do dziewiętnastowiecznych rur dokopali się drogowcy podczas przebudowy ulicy sławnego tarnowskiego prawnika, Goldhammera, zwanego złotoustym. Wodociąg z drewna doprowadzał wodę do studni w Rynku. Rury znajdowały się na głębokości niespełna metra. – Znalezisko świadczy o wysokim poziomie cywilizacyjnym miasta – mówi Andrzej Szpunar, archeolog i dyr. Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

– Jest to dowód na pewien poziom cywilizacyjny miasta. Tak jak toalety w naszych zamkach, w przeciwieństwie do Wersalu, tak jak woda bieżąca w miarę czysta doprowadzana do miasta. To są elementy świadczące o rozwoju cywilizacyjnym Tarnowa – dopowiada.

5,5-metrowa rura, którą wydobyli robotnicy, świadczy o tym, że była ona młodsza niż cały wodociąg i trafiła do ziemi podczas napraw biegnącego tamtędy starego wodociągu z drewna. – Rura jest nawet nieokorowana w przeciwieństwie do tych, które pamiętają czasy hetmańskie. Tamte były doskonale obrobione. Drugi fragment wodociągu robotnicy pozostawili w ziemi. Są w nim jeszcze zachowane łączniki metalowe rur – uzupełnia.

Nitka starego wodociągu została naniesiona na mapę miasta. Teraz archeolodzy zakonserwują odcinek dziewiętnastowiecznej rury, a konserwator zabytków zdecyduje, co dalej z odkryciem.

Źródło:RDN Małopolska