W Radłowie uczniowie zbudowali kościół

ffdW Radłowie z racji 1050. rocznicy chrztu Polski uczniowie zbudowali kościół w 6 miesięcy. W skali 1:55.

36 uczniów z Zespołu Szkół w Radłowie pod kierunkiem Teresy Padło wykonało miniaturę tamtejszego kościoła parafialnego metodą origami. Do powstania budowli użyto 50 tys. elementów – karteczek, z których każdą trzeba było poskładać. W pomoc zaangażowali się także rodzice i dziadkowie.

Skąd pomysł? – Kiedyś nasi uczniowie byli na wycieczce w Dąbrowie Tarnowskiej i tam zobaczyli makietę kościoła zrobioną w ten sposób, tyle że mniejszą i z białych karteczek, nasza jest z kolorowych. Po powrocie rzucili hasło: “Może byśmy tak nasz kościół zbudowali” – opowiada pani Teresa.

I wzięli się do pracy. Pomierzyli oryginał (wieże nie metrem, ale palmą wielkanocną), przygotowali plan, przewodniczący Akcji Katolickiej zbił konstrukcję kościoła, a potem pozostała już tylko mozolna praca dzieci. Efekt – miniaturę kościoła w skali 1:55 – podarowali na zakończenie roku szkolnego proboszczowi.

– Przyznam szczerze, że byłem zaskoczony – mówi ks. Janusz Maziarka, proboszcz radłowskiej parafii. – Ucieszyłem się, że uczniowie razem z nauczycielką podjęli taką inicjatywę. Nasza parafia jest jedną z najstarszych w diecezji. Są pieczęcie parafii z roku 1087, a więc leży ona u samych podstaw chrześcijaństwa – dodaje.

Proboszcz zastanawia się jeszcze, gdzie tę wcale niemałą miniaturę umieścić. – Może w kaplicy chrzcielnej? Tu chrzczona była bł. Karolina, przyjeżdżają do nas w związku z tym pielgrzymki. Byłaby to dla odwiedzających atrakcja – mówi ks. Maziarka.

Źródło: Gość Niedzielny