Parafia Radłów ma nowego wikariusza

5773859b6f958_o,size,933x0,q,70,h,6d9939Kilkudziesięciu księży wikariuszy otrzymało właśnie przydziały do nowych parafii w regionie tarnowskim. Najmłodsi stażem kapłani zmieniają miejsce posługi z reguły co trzy lata.

Spora część kapłanów, która miało święcenia w 2013 r. poznała właśnie nazwy parafii, w jakich przyjdzie im spędzić kilka najbliższych lat.

– W naszej diecezji obowiązuje zasada, że młodzi księża na swojej pierwszej parafii pracują góra przez trzy lata. W przypadku duchownych z dłuższym kapłańskim stażem bywa z tym różnie. Zdarza się, że niektórzy związani są z jednym miejscem nawet kilkanaście lat – tłumaczy ks. Robert Kantor, kanclerz kurii diecezjalnej w Tarnowie. Decyzję o przenosinach podejmuje biskup.

– Jestem dekanalnym duszpasterzem młodzieży i myślałem, że zostanę w Szynwałdzie jeszcze przez rok w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Ordynariusz zdecydował jednak o skierowaniu mnie na parafię do Dębna. Taka jest już rola kapłana, że idzie z posługą tam, gdzie go posyłają. Jestem pełen optymizmu i wiary w to, że w nowym miejscu przyjmą mnie równie ciepło jak w Szynwałdzie – przyznaje ks. Grzegorz Sroka, przy okazji kapelan brzeskich strażaków. Teraz będzie miał do nich bliżej. Młody kapłan był już na nowej parafii, spotkał się z proboszczem, obejrzał kościół i plebanię.

Wikariusze do końca wakacji będą pracować na dotychczasowych placówkach. W nowych pojawią się pod koniec sierpnia, a pracę duszpasterską formalnie rozpoczną w nich 1 września.

Uroczyste wręczenie nominacji wikariuszowskich odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

Trzy tygodnie temu swoje pierwsze parafie poznali nowo wyświęceni w tym roku kapłani, a tydzień później z rąk ordynariusza tarnowskiego bp. Andrzeja Jeża nominacje proboszczowskie odebrało dwudziestu kolejnych księży.

Kapłani migrują nie tylko w obrębie diecezji, ale są też posyłani w inne części Polski i świata. Kilku księży pojedzie z posługą m.in. do Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Irlandii i na Ukrainę, a trzech rozpocznie przygotowania dowyjazdu na misje.

Za sprawą ks. Witolda Machalskiego diecezja tarnowska będzie mieć swojego przedstawiciela na… Kubie.

– Tamtejsi biskupi wielokrotnie prosili nas o przysłanie kapłana. Ksiądz Witold kilka lat pracował w Ekwadorze, zna język i realia Ameryki Łacińskiej – mówi ks. Kantor.

Gdzie dojdzie do zmian?

Wybrane parafie z Tarnowa i okolic, w których pojawią się nowi wikariusze: Brzesko, św. Jakuba – ks. Krzysztof Misiaszek (dotąd pracował w Nowym Sączu), Brzesko--Słotwina – ks. Andrzej Papież (Krynica), Dębno – ks. Grzegorz Sroka (Szynwałd), Luszowice – ks. Krzysztof Woźniak (Brzeźnica k. Bochni), Łęg Tarnowski – ks. Mariusz Mrzygłód (Nawojowa), Łękawica – ks. Jakub Piekielny (Nowy Sącz), Nowy Wiśnicz – ks. Mirosław Świerk (Nowy Sącz), Ołpiny – ks. Mirosław Rabijasz (Sobolów), Radłów – ks. Jakub Misiak (Wojnicz), Rzezawa – ks. Janusz Kras (Żegocina), Siedliska – ks. Paweł Zawiślan (Wojnicz), Sobolów – ks. Iwan Cabaj (Mystków), Szynwałd – ks. Marcin Górski (Porąbka Uszewska), Tarnów, bł. Karoliny – ks. Lesław Wąchała (Nowy Sącz), Tarnów, MB Fatimskiej – ks. Piotr Jaworski (kapelan szpitala Tarnów, NSPJ), Tarnów, MB Szkaplerznej – ks. Marek Paździo (Piątkowa), Tarnów, Miłosierdzia Bożego – ks. Paweł Pilas (Stary Sącz), ks. Ireneusz Paluch (po urlopie), Tarnów-Mościce – ks. Piotr Maśnica (Stróże), Tarnów, NSPJ – ks. Tomasz Góra (Trzciana), Tarnów, NSPJ – ks. Szczepan Depowski (Męcina), Tuchów, św. Jakuba – ks. Jerzy Ochał (Królówka), Wierzchosławice – ks. Stanisław Kocoł (Nowy Wiśnicz), Wojnicz – ks. Mariusz Katarzyński (Radłów).