Ten dzień zdarza się raz na cztery lata!

20160229_1037482-563x35329 lutego – ta data trafia do kalendarza co cztery lata. Wszystko przez to, że rok tak naprawdę trwa 365 dni i kilka godzin więcej. Dodatkowy dzień w kalendarzu to też nie mały problem dla osób urodzonych w tym dniu i dla chcących im złożyć życzenia.

Urodzeni w ostatnim dniu lutego roku przestępnego urodziny obchodzą 28 lutego, albo 1 marca. Co cztery lata mogą naprawdę świętować.Urodziłam się 29 lutego i w tym roku będę obchodzić w sumie dziewiąte urodziny, chociaż jestem już po trzydziestce. Jak byłam mała czułam się trochę poszkodowana. Teraz jednak nie robi to większej różnicy, ale kiedy czasem w urzędach mam podać datę czy pesel to każdy komentuje, że to fajna data urodzenia – mówi Beata Wiśniewska z Tarnowa. 29 lutego jednak nie wyświetla się co roku w powiadomieniach aplikacji czy innych kalendarzach elektronicznych. Czy w takim razie urodzeni 29 lutego otrzymują rzadziej prezenty? Wśród najbliższych już każdy pamięta, żeby złożyć mi życzenia właśnie 29 lutego,a jak nie ma roku przestępnego to w ostatni dzień miesiąca, albo na początku marca – tłumaczy jubilatka. Z kolei imieniny 29 lutego obchodzą Antonina, August, Oswald i Roman.

A czym tak naprawdę jest rok przestępny i skąd się wziął? Najmłodszym mieszkańcom Tarnowa, którzy z rokiem przestępnym mają do czynienia pierwszy raz, wydaje się, że jest przestępcą. Chociaż nazwa może być nieco myląca, to mocno wpływa na wyobraźnię przedszkolaków. Rok przestępny to porywacz. To może być też złodziej i trzeba uważać – mówią dzieci z Przedszkola nr 17 w Tarnowie. Rok przestępny jednak nie jest żadnym porywaczem, a już na pewno nic nie kradnie a raczej daje. Tak naprawdę Ziemia obiega Słońce w 365 dni i dodatkowe 6 godzin. Co cztery lata Ziemia jest spóźniona do naszego roku kalendarzowego o jedną dobę. Dlatego wtedy dodajemy jeden dzień do najkrótszego miesiąca, czyli do lutego – tłumaczy Łukasz Zach, nauczyciel fizyki ze Szkoły Szczepanika w Tarnowie.

Są jednak daty, kiedy 29 lutego powinien pojawić się w kalendarzach, a go nie ma. W latach, które koczą się na równą setkę, czyli najniższy będzie 2100, sprawdzamy, czy te, rok jest podzielny przez 400. Jeżeli nie jest podzielny to nie jest rokiem przestępnym i będziemy mieli taki rok dopiero w 2104. Przed osiem lat nie będzie 29 lutego – dodaje Łukasz Zach. Wynika to ze zmian dokonanych  w kalendarzu gregoriańskim, który zastąpił kalendarz juliańsk

źródło: RDN