ABC Morsowania – Kąpiel w Radłowie zimą

947312_475380682664544_2778496652782519894_nPiękna Niedziela… – 10 na dworze a w wodzie cieplutko
– Po przyjeździe do akwenu, u mnie jest to Riviera Radłowska (dobre zejście i znane miejsce), rozpakowujemy i przygotowujemy ubranie, które założymy po wyjściu z wody.
– Ja mam już zawsze kąpielówki na sobie pod dresami (przyjeżdżam w ubraniu do rozgrzewki tak aby nie wyziębić się podczas przebierania)
– Rozgrzewka – około 15 min mocnej rozgrzewki. Trucht krążenia ramion, sprinty, padnij powstań, pompki, podskoki, tak aby mocno się rozgrzać. Jeśli chcecie w staniu rozgrzewać nadgarstki to powodzenia, na – 10 na pewno zamarzniecie. Ma być INTENSYWNIE!
– Po rozgrzewce rozbieramy się do kąpielówek i wchodzimy do wody. Ja osobiście zanurzam się po szyję i nie zanurzam głowy. Na głowie czapka, na rękach rękawiczki. Ile czasu spędzam w wodzie? Na początku można wejść zamoczyć się i wyjść. Teraz zanurzam się na około minutę. Należy pamiętać o tym, że jeżeli przestaje być nam zimno to oznaka , iż siedzimy w tej wodzie za długo.
– Wychodzimy z wody kilka podskoków, wycieramy się i ubieramy. Ubieramy się na cebulkę a następnie pijemy gorącą herbatkę z termosa. Czujemy jak krew w nas buzuje i jest przyjemnie:) Endorfiny się uwalniają i czujemy ogarniające nas ciepło;) Jedyne miejsce którego nie czujemy to palce u stóp. Można wchodzić w klapkach lub w butach neoprenowych podobno to coś daje. Nie wiem bo nie próbowałem. Zawsze rozchodziłem i uginałem palce w butach i po paru minutach odrętwienie opuszcza.
– Nie da się opisać sił witalnych jakie powracają do naszego ciała po wyjściu z wody – Po prostu trzeba do niej wejść!

Przeciwwskazania?
Morsować może każdy od dzieci po starsze osoby, i tak też jest. Przeciwwskazaniami do zimowych kąpieli mogą być zaawansowane choroby serca, zaburzenia w krążeniu krwi, czy rozlegle zmiany żylakowe. Jeżeli cierpisz na jakąś chorobę przewlekłą porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Co należy zabrać?
– ręcznik do wytarcia
– czapka i rękawiczki
– dres do rozgrzewki
– ubranie na zmianę
– karimata(coś pod nogi, wtedy kiedy będziemy się przebierać)
– kąpielówki
– TERMOS Z GORĄCĄ HERBATĄ

Wrażenia są nie zapomniane… Siła!!
Ps. Przypominam jutro na Master’s GYM Karnet Open za 69 zł zapraszam:)

Źródło: Artur Orliński – Trener Personalny