Zabawa: Uczcili pamięć ofiar wypadków drogowych

DSC09388„Lepiej stracić minutę swojego życia, niż w jedną minutę stracić życie” – W Zabawie odbyły się obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Przy pomniku „Przejście” spotkały się rodziny tych, którzy zginęli, kierowcy, motocykliści, a także przedstawiciele służb i samorządu. W Sanktuarium Błogosławionej Karoliny odbyła się Msza święta w intencji ofiar.

Uroczystości rozpoczęło odczytanie długiej listy imion i miejsc, gdzie doszło do tragicznych zdarzeń. Tuż przed Mszą Świętą wspomniano bowiem ofiary wypadków drogowych, których nazwiska widnieją na pomniku „Przejście” w Zabawie. W ich intencji odbyła się Msza Święta w Sanktuarium Błogosławionej Karoliny. To tu co roku przyjeżdżają rodziny ofiar, które w Zabawie uczą się radzić sobie z bólem i cierpieniem po stracie najbliższych. Kiedy przyjechaliśmy tu pierwszy raz byliśmy zdruzgotani i zbuntowani. Nie mogliśmy zrozumieć, jak coś takiego mogło spotkać naszego jedynego syna. W Zabawie znaleźliśmy wsparcie i nauczyliśmy się żyć po tragedii, która dotknęła naszą rodzinę. Nigdy nie myślałam, że przechodząc przez pomnik, będę w stanie się kiedyś uśmiechnąć… dziś to zrobiłam – mówi Janina Pułkowska, która straciła 22-letniego syna w wypadku drogowym na ulicach Zakopanego.

Ten dzień jest dobrą okazją, by prosić i apelować o większą ostrożność na drogach, rozwagę, trzeźwość, mądrość i rozsądek – powiedział ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska i zastępca Krajowego Duszpasterza Kierowców, który wygłosił homilię. Na całym świecie co roku na drogach ginie ponad milion 200 tys. osób. Według policyjnych statystyk od stycznia do końca września na drogach w Polsce wydarzyło się ponad 24 tys. wypadków. Straciło w nich życie aż 2064 osoby. Blisko 1/3 z nich to piesi. 29,5 tys. zostało rannych.

W homilii ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska powiedział , że same liczby jednak nie odsłaniają rozmiaru bólu i tragedii, które dzieją się na drogach. Życie tak wielu ludzi zostało gwałtownie przerwane. Wśród nich jest bardzo wielu ludzi młodych. Odeszli bez pożegnania, bez sakramentów świętych, pewnie wielu z nich niepojednanych z Bogiem, bez przygotowania na tę chwilę odejścia z tego świata. […] Cierpiący potrzebują naszej pociechy i troski. Potrzebują siły i nadziei. W naszej modlitwie nie zapominamy także o tych wszystkich, którzy spowodowali wypadki, którzy żyją w konflikcie ze swoim sumieniem czy ponoszą dotkliwe kary. Chrześcijańska postawa miłosierdzia nakazuje nam okazać im szacunek i pamiętać o nich w modlitwie. Potępiać należy czyny, a nie sprawców” – dodał.

Sprawcom i ich rodzinom poświęcono także seminarium naukowe, które odbyło się po uroczystościach pod pomnikiem „Przejście’. Uczestnicy mogli zobaczyć krótki film, który pokazuje, co czeka tych, którzy odbiorą komuś życie w wypadku drogowym. To część projektu „PrzyWracam”.Mówiąc o wypadkach drogowych najczęściej skupiamy się na ofiarach i ich rodzinach. Kręcąc ten film chcieliśmy także zwrócić uwagę na sprawców, którzy przez swoją brawurę, umiłowanie do prędkości czy alkohol stają się przestępcami i trafiają do więzienia. To tragedia również dla ich rodzin, choć niewspółmierna do tej, którą przeżywają rodziny zabitych – mówi Katarzyna Dobrzańska-Junco, prezes Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Organizacja przygotowała także druga produkcję, w której można zobaczyć wywiady z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Trzebini. To rozmowy ze sprawcami wypadków drogowych. Mamy nadzieję, że ich świadectwo będzie przestrogą dla kierowców i wszystkich użytkowników dróg – dodaje Katarzyna Dobrzańska-Junco.

Po raz pierwszy w obchodach Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych wzięli udział także przedstawiciele służby więziennej, którzy opowiedzieli, jak wygląda resocjalizacja sprawców wypadków drogowych. Jest ona bardzo trudna, bo wielu z nich chce się usprawiedliwiać i odpycha od siebie myśl, że to oni są winni czyjejś śmierci. Nasi wychowawcy, psycholodzy muszą dotrzeć do wnętrza tego problemu, pozbyć się zaprzeczeń, by móc z takim człowiekiem pracować. Prowadzimy zajęcia grupowe i indywidualne, które mają im uzmysłowić rozmiar tragedii i zapobiec recydywie. Podpisaliśmy też umowę z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, która pozwala nam prowadzić zajęcia edukacyjne zarówno dla osadzonych, jak i kierowców, którzy często łamią przepisy – mówi mjr Tomasz Wacławek, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie.

W planach Stowarzyszenia „Przejście”, które pomaga w Zabawie rodzinom ofiar wypadków drogowych jest zorganizowanie warsztatów i grup wsparcia również dla sprawców i ich rodzin. Wiemy, że są takie plany i choć dla nas myślenie o sprawcach jest trudne, wiemy, że im też jest to potrzebne – mówi Janina Pułkowska, uczestniczka warsztatów dla rodzin ofiar wypadków.

Źródło:RDN MAłopolska