Były wójt Wierzchosławic z zarzutami

tarnow_prokuratura1-563x353Wiesław R. usłyszał 4 zarzuty. Jak wyjaśnia Mieczysław Dzięgiel, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, jedno z zarzucanych mu przestępstw dotyczy zajmowanego przez niego stanowiska wójta, pozostałe wykorzystywania tej funkcji do celów prywatnych. 

3 zarzuty to oszustwa  na szkodę mieszkańców gminy.  Jako wójt Wiesław R. miał działać  w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w 2007 roku, wykorzystując zaufanie mieszkańców oraz stan zdrowia pokrzywdzonych. Wprowadzał ich w błąd, kupując po zaniżonej o kilkaset procent cenie  ich działki, a następnie sprzedawał firmom, które zajmowały się eksploatacją złóż kruszywa – mówi prokurator Mieczysław Dzięgiel. Tylko w jednym przypadku kupił działkę za 7 tys. 700 zł, a sprzedał za 338 tys. zł. – dodaje.

Czwarty zarzut dotyczy uporczywego naruszenia praw pracowniczych nauczycieli, którym nie odprowadzał składek ZUS w latach 2013 i 2014. Tutaj chodzi o 1 milion 300 tys. zł.

Za 4 postawione zarzuty byłemu wójtowi Wierzchosławic, Wiesławowi R., grozi od roku do 10 lat więzienia.

To jednak nie nie koniec śledztwa. Badana jest  również sprawa farmy fotowoltaicznej.

Sprawa  oszustw wójta wyszła na jaw początkiem tego roku po doniesieniach medialnych. Jako pierwsze informowało o tym Radio RDN Małopolska.  Były wójt  zajmował wówczas stanowisko doradcy prezydenta Tarnowa ds. inteligentnych specjalizacji.  Jak tłumaczył wówczas,  składki nie były odprowadzane z powodu braku pieniędzy, bo gmina miała przejściowo utracić płynność finansową.

źródło:RDN