Prezydent Andrzej Duda odebrał strażom miejskim i gminnym prawo do kontroli fotoradarowej

55e04d2e30890_o,size,250x400,crop,0.0593x0.0000x0.8776x0.9940,q,71,h,4dc417Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy prawo o ruchu drogowym. Zakłada ona, że od 1 stycznia 2016 roku straże gminne i miejskie zostaną pozbawione możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców. Ustawa uchyla przepisy stanowiące podstawę prawną kontroli ruchu drogowego przez straże gminne albo straże miejskie przy użyciu fotoradarów – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Odebranie strażom miejskim możliwości przeprowadzania kontroli prędkości za pomocą fotoradarów to postulat Najwyższej Izby Kontroli z 2014 roku. Wówczas Izba wskazała w raporcie, że działania wielu funkcjonariuszy obsługujących te urządzenia podyktowane są chęcią pozyskiwania pieniędzy dla gminy. NIK uważa, że zaangażowanie strażników w obsługę fotoradarów, zwłaszcza przenośnych, jest – jak podano w raporcie z 2014 roku – podyktowane w wielu wypadkach nie tyle służbą na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co przede wszystkim chęcią pozyskiwania pieniędzy do gminnej kasy”. O zawetowanie ustawy zwracały się do Prezydenta RP samorządy i przedstawiciele straży miejskich. Ich zdaniem pogorszy to poziom bezpieczeństwa na drogach. Autorzy listów do prezydenta wskazywali również, że dla wielu gmin dochody z mandatów za wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary są istotnym elementem budżetu.

Źródłó: Polska Times . PL