Rozmowa ze Starostą Tarnowskim Romanem Łucarzem

rozmowa_wyklenci_1Rozmowa ze Starostą Tarnowskim Romanem Łucarzem przed powiatowymi obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca 2015 roku w Zakliczynie.

Tętno Polski bije w przestrzelonych sercach… Dlaczego te słowa są myślą przewodnią powiatowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych?

– Bo uznaliśmy, że właśnie ten cytat z piosenki „Rozstrzelana armia”, którą Andrzej Kołakowski zadedykował właśnie Żołnierzom Wyklętym, najlepiej pasują do tego wydarzenia. Powtarzamy za tym poetą, pedagogiem i bardem „wieczna chwała zmarłym, hańba ich mordercom” i modlimy się, czcimy pamięć oraz podziwiamy bohaterstwo tych, którzy za wolną Polskę walczyli do ostatniej kropli krwi. Tych, którzy ginęli w ubeckich piwnicach i nie zwątpili w zwycięstwo, chociaż sytuacja była beznadzieja.

Czy nie dziwi Pana, że dopiero po dwudziestu latach od upadku w Polsce komunizmu żołnierze drugiej konspiracji zostali oficjalnie uznani i ustanowiony został dzień pamięci tych, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuacje oporu przez długie lata?

– Dziwi, ale niestety nie wszyscy w naszym kraju mają choć trochę tej odwagi, jaką mieli Żołnierze Wyklęci. Chociaż nastała wolna Polska, za którą ci dzielni ludzie płacili najwyższą cenę, wciąż w wielu kręgach panował strach przed dawnymi oprawcami. Niektórym wygodniej było też temat przemilczeć, bo twórcy komunistycznego reżimu wciąż mieli mocne wpływy. Potrzebny na stanowisku Prezydenta Polski był dopiero ktoś tak odważny jak ś.p. Lech Kaczyński, który w 2010 roku podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta. Warto tutaj przypomnieć, że do reprezentowania w Sejmie stanowiska wnioskodawcy upoważniony został Andrzej Duda, ówczesny podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. Jest dla nas dużym zaszczytem, że to właśnie Andrzej Duda, obecnie Poseł do Parlamentu Europejskiego, objął honorowy patronat nad powiatowymi obchodami Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAMsza Święta, ale także manifestacja patriotyczna z udziałem orkiestry dętej, biegi pamięci, spektakl teatralny… Nie tylko wzniosły i patriotyczny, ale również ciekawy program powiatowych obchodów tego nowego narodowego święta.

– Czcząc pamięć bohaterów, chcemy jednocześnie wprowadzać nowoczesne formy patriotyzmu. Zależy nam zwłaszcza na wciąganiu jak najliczniejszego grona dzieci i młodzieży do obchodów narodowych świąt i rocznic. Stąd taki właśnie program. Ma być nie tylko wzniośle i patriotycznie, ale również ciekawie. Ten kierunek będzie kontynuowany.

Dlaczego na miejsce obchodów tego słabo zapisanego jeszcze w świadomości społecznej święta wybraliście Zakliczyn?

– Bo zaproponowany przez władze samorządowe tamtejszej gminy program jest ciekawy i różnorodny, pozwalający na godne upamiętnienie żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Trzeba też pamiętać, że gmina Zakliczyn to ostoja powiatowego patriotyzmu. Wywodzi się z niej wiele postaci, które bardzo dobrze zapisały się w historii Polski, a także znajduje się na jej terenie wiele miejsc pamięci narodowej.

Ze szczegółowym programem powiatowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakliczynie można zapoznać sie tutaj.

Fotografie wykorzystanie w materialne pochodzą z uroczystości Narodowego Dnia Pamieci Żołnierzy Wyklętych, organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie w 2012 i 2013 roku.