Ale SKANDAL! Platforma Obywatelska każe nam pracować 6 dni w tygodniu

mamy-pracowac-dni-az-6-dni-w-tygodniu_20972937Będziemy pracować sześć dni w tygodniu i to całkiem legalnie? Zdaniem związkowców grozi nam to, jeśli w Kodeksie pracy zostaną uchwalone zmiany proponowane przez parlamentarzystów PO.

Polacy należą do największych pracusiów w Europie – wynika z raportu unijnego Eurostatu. Pracujemy 2 godziny więcej niż statystyczny obywatel UE. No to może pracować jeszcze więcej – pomyśleli posłowie PO.

Proponują, by pracodawca mógł wypłacić wynagrodzenie za pracę w dzień wolny. Obecnie osoba, która pracowała w taki dzień, nie może dostać zapłaty, bo według prawa należy jej się wolne. Autorzy nowelizacji podali przykład, że jeśli ktoś zarabia miesięcznie 4 tys. zł brutto, to przy jednej dodatkowej sobocie dorobiłby ok. 300 zł, a przy dwóch – 600 zł brutto. Związkowcy komentują to inaczej. – Ten projekt w praktyce może doprowadzić do 6-dniowego tygodnia pracy. Ludzie będą przymuszani do pracy np. w sobotę i nie będą mieli możliwości odbioru dnia wolnego – komentuje Jan Guz (58 l.), szef OPZZ. Autorzy projektu się bronią. – Chcemy po prostu umożliwić wypłatę wynagrodzenia, gdy nie jest możliwe oddanie pracownikowi dnia wolnego – mówi posłanka Izabela Mrzygłocka (55 l.).

Źródło : Super Express