Prezes PiS: trzeba skończyć z klikami w urzędach samorządowych

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w Opolu o równości związanej z kontaktem obywatela z władzą. Trzeba skończyć z tymi wszystkimi klikami – powiedział mówiąc o sytuacji w urzędach samorządowych.

Jarosław Kaczyński mówił w niedzielę podczas regionalnej konwencji samorządowej PiS w Opolu o różnych wymiarach równości w życiu publicznym. Jednym z wymiarów, które wymienił była równość w kontakcie obywatela z władzami, obywatela w życiu publicznym.

„Każdy z nas ma wiele spraw do załatwienia w urzędach. A jakie to są urzędy? W ogromnej większości są to urzędy samorządowe. Bo tam się załatwia dzisiaj zdecydowaną większość spraw obywatelskich” – mówił Jarosław Kaczyński.

I pytał, czy w tych sprawach w wielu miejscach w Polsce jest równość. Pytał, czy nie jest tak, że jedni załatwiają sobie wszystko bez trudu – np. pozwolenie na budowę dużego gmachu, a inni nie mają najmniejszych szans.

„Tak w wielu miejscach jest. Jest w wielu miejscach brak równości, radykalny brak równości. Jeśli władze samorządowe wchodzą w mocny układ z organami państwa, z policją, z prokuratorami, a bywa, że i z sądami, to wtedy już naprawdę pewnej części obywateli (…) jest bardzo trudno” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Zaznaczył, że nie dzieje się tak wszędzie, „bo to byłoby obrażanie wielu uczciwych samorządowców, funkcjonariuszy państwowych”, ale jego zdaniem „tak w jest w wystarczającej ilości miejsc, by powiedzieć, że z tym trzeba skończyć”.

„Trzeba skończyć z tymi wszystkimi klikami, z tymi wszystkimi blatami” – mówił i dodał, że czasem mówi się nawet o takich klikach w skali całego województwa.

„Nie może być tak, że w Polsce są uprzywilejowani, są te tzw. elity z własnego nadania – od różnego poziomu od ogólnopolskiego po gminę często – i są ludzie zwykli, czyli bez szans. Nie może być tak, żeby były jakieś nadzwyczajne kasty, które o wszystkim decydują. Nie może być tak, żeby ludzie w różnych dziedzinach życia – także gospodarczej – byli ograniczani przez tego rodzaju sytuację. To jest nie tylko ich krzywda. To jest krzywda dla całego narodu” – powiedział.

Źródło:portalsamorzadowy.pl