RYSZARD ŚCIGAŁA MUSI ZACZĄĆ ODBYWAĆ KARĘ

Były prezydent Tarnowa skazany za korupcję na 3 lata więzienia będzie musiał zacząć odbywać karę. Ryszard Ścigała od kilku miesięcy starał się o odroczenie wykonania tej kary na rok czasu. Przekonywał, że musi się opiekować schorowanymi osobami z najbliższej rodziny i zarobić pieniądze na czas, w którym będzie odbywał karę. Już w lutym nie zgodził się na to Sąd Rejonowy w Brzesku. Obrona złożyła jednak zażalenie.

16 maja Ryszard Ścigała przekonywał przed Sądem Okręgowym, że sytuacja jego najbliższych jeszcze bardziej się pogorszyła. Sędzia Wojciech Zięć zauważył, że karę można odroczyć, jeśli jej natychmiastowe wykonanie pociągnie wyjątkowo ciężkie skutki. Ścigała został skazany w listopadzie.

„Każde pozbawienie wolności powoduje niekorzystne skutki w sferze życia zawodowego, osobistego, rodzinnego. Nie ma w życiu tzw. dobrego momentu, nastawienia się do więzienia. Nie ma też takiej kary, która niejako w sposób sterylny oddziaływałaby tylko na osobę skazanego. Sytuacja rodzinna skazanego jest niewątpliwie trudna. Niemożność sprawowania opieki nad bliskimi jest normalnym następstwem wykonania kary i nie ma tutaj podstaw do jej odroczenia” – wyjaśniał sędzia Wojciech Zięć.

Jak dodaje rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie, sędzia Tomasz Kozioł teraz za kilka dni akta sprawy Ryszarda Ścigały zostaną przesłane do Sądu Rejonowego w Brzesku. Bo to on jako sąd pierwszej instancji musi wyznaczyć sposób i termin rozpoczęcia odbywania kary więzienia. Kiedy już akta do niego trafią, będzie miał na to 14 dni.

Źródło: Radio Kraków