Niepełnosprawni są dobrymi pracownikami – przekonują eksperci.

źródło fot rdn.pl

Często brakuje im inicjatywy albo panują przekonania, że będą gorszymi pracownikami. O problemach niepełnosprawnych i wspólnej drodze pomocy, by ułatwić im sukces społeczny i zawodowy, rozmawiali pracownicy instytucji zajmujących się na co dzień osobami z niepełnosprawnościami.

To bardzo solidni pracownicy, którzy pracują z niezwykłym poświęceniem – przekonują terapeuci i eksperci. Niepełnosprawność dziś nie skazuje na trwanie w bezczynności i bezradności.

– Trzeba chcieć szukać wsparcia w organizacjach i instytucjach – mówią eksperci. Jak dodaje Ewa Skąpska-Wilk, dyr. oddziału ZUS w Tarnowie, wciąż niestety funkcjonują bariery mentalne, które skazują niepełnosprawnych na zawodowy niebyt. – Myślę, że po części nie wierzą w siebie, ale to dla tego, że nie mają takiego wsparcia. My chcielibyśmy, żeby te osoby właśnie potrafiły sięgnąć po ten sukces społeczny, zawodowy. Jest chyba taka niechęć, że osoba niepełnosprawna to taka, która może się okazać słabszym pracownikiem, co oczywiście nie jest prawdą, bo te osoby bardzo dobrze pracują, są ambitne – dodaje Ewa Skąpska-Wilk.

Wielu niepełnosprawnych zaczyna swoją przygodę z pracą na warsztatach terapii zajęciowej, gdzie przygotowują np. rękodzieła. – Fajnie jest, bo tak to nudzilibyśmy się w domu, a możemy wyjść, spotkać się z kolegami. Takie rzeczy nie jest trudno zrobić, trochę się trzeba nauczyć, ale to miła praca, spokojna – mówi jeden z uczestników.

Dzień otwarty dla osób z niepełnosprawnością pod hasłem – Sięgnij po sukces – z okazji Dnia Osób z Niepełnosprawnością zorganizował tarnowski ZUS wraz z instytucjami zajmującymi się tymi osobami.

POSŁUCHAJ:
Ewa Skąpska-Wilk
http://www.rdn.pl/wp-content/uploads/2018/05/11Dyr.mp3
Uczestnik
http://www.rdn.pl/wp-content/uploads/2018/05/11Osoba.mp3
autor: Jadwiga Koziol
Źródło: rdn.pl