Asia z nowotworem krwi szuka genetycznego bliźniaka

29-letnia mieszkanka powiatu tarnowskiego szuka dawcy szpiku. Joanna od dwóch lat zmaga się z nowotworem krwi. Jedynym ratunkiem dla niej jest znalezienie odpowiedniego dawcy.

– Akcja jest dedykowana mamie, żonie i kobiecie Asi Filińskiej, która zmaga się z nowotworem krwi i potrzebuje niespokrewnionego dawcy. Organizujemy tę akcję bo trudno jest znaleźć bliźniaka genetycznego. Zawsze mówię, że łatwiej jest odnaleźć igłę w stogu siana niż taką osobę – mówi Leszek Lewandowski z Fundacji DKMS.

Sama Joanna ma wielką determinację by zwalczyć chorobę i mocno wierzy, że w niedługim czasie znajdzie się jej bliźniak genetyczny. – Najważniejsze jest to, żeby się znalazła ta osoba, która będzie mi w stanie pomóc wrócić do zdrowia. Wszystkie plany, które mieliśmy, musiały zostać zepchnięte na dalszy plan. Teraz najważniejsze jest to, żeby dostać te lekarstwo, które znajduje się w każdym z nas i funkcjonować jak normalny, zdrowy człowiek – dodaje pani Joanna.

Do bazy dawców szpiku może zgłosić się każda osoba między 18 a 55 rokiem życia. Samo pobranie komórek macierzystych w przypadku znalezienia odpowiednich genów jest bardzo bezpieczne i bezbolesne, a może uratować życie drugiemu człowiekowi.

Starosta tarnowski Roman Łucarz, który zaangażował się w pomoc Joannie zadeklarował, że zgłosi się do bazy dawców szpiku. – Nie ma nic piękniejszego, niż dzielić się tym, co możemy i to bez najmniejszego uszczerbku na swoim zdrowiu, a możemy tym samym uratować życie. Trzeba uświadamiać ludzi, że to nie jest nic strasznego. Powinniśmy pomagać sobie nawzajem, bo to może spotkać każdego z nas. Jesteśmy w obowiązku, również jako katolicy, żeby pomagać i wspierać innych ludzi, dlatego obiecuję, że w piątek sam zarejestruje się i dam przykład, że trzeba – dodaje starosta.

Do bazy dawców szpiku można zarejestrować się poprzez wysłanie swojej próbki pocztą (szczegóły na www.dkms.pl), a w najbliższych dniach będzie można się zarejestrować także na terenie Tarnowa i powiatu tarnowskiego.

Źródło:RDN Małopolska