Wyjątkowe dożynki w Gromniku

????????????????????????????????????

To były niezwykłe dożynki. Piękna pogoda, tłumy ludzi, robiące olbrzymie wrażenie wieńce dożynkowe i fantastyczny oraz nastrojowy koncert Eleni. Ogłoszono też wyniki konkursu na Sołtysa 2016 roku Powiatu Tarnowskiego. Został nim Wojciech Gądek, Sołtys Brzozowej w Gminie Gromnik.

Piąty raz jako Starosta organizuję dożynki i piąty raz jest piękna pogoda – mówił z satysfakcją Starosta Tarnowski Roman Łucarz. Faktycznie – pogoda wyjątkowo sprzyjała świętu dziękczynienia za plony i zabawie, ale też w tym roku aura sprzyjała wyjątkowo rolnikom z powiatu tarnowskiego i żniwom.

Najpierw odprawiona została uroczysta Polowa Msza Święta Dożynkowa. To nowość – być może odtąd msze dziękczynne za plony odbywać się będą zawsze na miejscu powiatowych dożynek. Po koncercie Orkiestry Dętej OSP Siemiechównastąpił obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu „Siemiechowianie”. Po nim starostowie dożynek – Domicela Sterkowiec i Stanisław Kozłowski przekazali chleb upieczony z tegorocznych zbiorów na ręce starosty Romana Łucarza i wójta Gromnika Bogdana Stasza.

Starosta Roman Łucarz dziękował rolnikom za ich gospodarki trud: – Dożynki to czas uwieńczenia gospodarskiego trudu. To czas satysfakcji, że udało się stawić czoła wszelkim przeciwnościom, również natury i przyjrzeć się owocom ciężkiej pracy na roli. Dziękuję wszystkim rolnikom, gospodarzom oraz przetwórcom żywności. To dzięki Wam rozkoszować możemy się smakiem najwyższej jakości produktów. Składam życzenia zdrowia i pomyślności, a rolnicze święto niech będzie okazją do wspólnej zabawy.

????????????????????????????????????

Starosta dziękował również organizatorom dożynek powiatowych w Gromniku za ich wzorowe przygotowanie, w tym Wicestaroście Zbigniewowi Karcińskiemu, który czuwał, aby wszystko było dopięte na przysłowiowy ostatni guzik.

Przemawiali zaproszeni goście, którzy zaszczycili swoją obecnością powiatową uroczystość w Gromniku – Senator RP prof. dr hab. Kazimierz Wiatr, Posłowie RP – prof. Włodzimierz Bernackidr inż. Michał WojtkiewiczUrszula Augustyn, Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron oraz Wicemarszałek Województwa Małopolskiego prof. Stanisław Sorys. Obecni byli także radni Sejmiku Województwa Małopolskiego: Anna PieczarkaGrzegorz KądzielawskiWojciech Skruch oraz Adam Kwasniak. Życzenia rolnikom składali również Paweł Smoleń – Przewodniczący rady Powiatu Tarnowskiego i Zdzisław Maniak – Przewodniczący Rady Gminy Gromnik

Tradycyjnie na dożynkach powiatowych swoją obecność zaznaczyli partnerzy zagraniczni powiatu tarnowskiego. Delegacji z węgierskiego Szolnoka przewodniczył Wicewojewoda Zsolt Berecz, zaś francuskiej – Raymond Filipiak, Prezes Komitetu ds. Współpracy Europejskiej miasta Longueau.

W XIX Przeglądzie Wieńca Dożynkowego w kategorii wieńca tradycyjnego zwyciężył wieniec z Gminy Wierzchosławice. Dwa równorzędne drugie miejsca przyznano wieńcom z gmin Radów i Ryglice, zaś trzecie wieńcom z gmin Wietrzychowice i Ciężkowice.

W kategorii wieńca współczesnego pierwsze miejsce wzięła Gmina Żabno, drugie Gmina Gromnik, a trzecie gminy Skrzyszów i Pleśna.

Sołtysem Roku 2016 ogłoszono Wojciecha Gądka, sołtysa Brzozowej w gminie Gromnik. Sołtysem tej miejscowości jest już 33 lata. Pozostali nominowani sołtysi otrzymali wyróżnienia.
A na zakończenie był koncert Eleni. Niezwykły i nastrojowy koncert piosenkarki, która koncertowała od Azji przez Europę do Ameryki. Wokalistka swoim śpiewem przybliżyła nam troszeczkę nieba.

Dożynkom towarzyszyły też warsztaty kulinarne i rękodzieła ludowego, realizowane w ramach projektu „Nasz Region, Nasza Tradycja – Nasze Dziedzictwo”, degustacje potraw regionalnych przygotowanych przez partnerów zagranicznych powiatu oraz koła gospodyń wiejskich, a także kolejna edycja akcji „Drogi bez promili”.

Sponsorem głównym 19. Dożynek Powiatu Tarnowskiego był Gaz-System S.A.

Źródło:Starostwo Powiatowe w Tarnowie