Niepewna przyszłość edukacji w Radłowie

52e9980b5eLiceum i technikum w Radłowie grozi stopniowa likwidacja. Czy minister kultury zgodzi się na powstanie szkoły muzycznej?

Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie grozi stopniowe wygaszanie już od nadchodzącego roku szkolnego. Do klas pierwszych placówki zgłosiło się ledwie 15 kandydatów, czyli za mało na utworzenie choćby jednego oddziału.

– Czekamy jeszcze na chętnych uczniów. Do 20 sierpnia zarząd powiatu podejmie decyzję o przyszłości zespołu szkół w Radłowie – mówi Edmund Juśko, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Jeśli dodatkowa rekrutacja nie wypali, ostatnią szansą na uratowanie edukacji w XIX-wiecznym pałacu Dolańskich jest uruchomienie w jego murach szkoły muzycznej, o co zabiega samorząd Radłowa.

– Mamy dużo uzdolnionej muzycznie młodzieży, a nie wszyscy mogą dojeżdżać do Tarnowa – mówi Zbigniew Mączka, burmistrz miasteczka.

Do szczęścia potrzebna jest aprobata Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prośba o utworzenie „muzyka” została do resortu wysłana w lutym i ponowiona w marcu br.

Odpowiedzi nie było, więc do Warszawy wybrała się delegacja, w składzie której znalazł się burmistrz Mączka, członek zarządu powiatu Jacek Hudyma oraz poseł PiS Włodzimierz Bernacki.

Autor: Paulina Marcinek

Żródło: Gazeta Krakowska