Hobby, które może być opłacalne część 2.

Witam  po raz drugi. W pierwszym artykule    z sierpnia 2016 roku w którym przedstawiłem  siebie i  swoją instalację  byłem na  półmetku   okresu produkcyjnego energii elektrycznej  i rozliczeniowego z TAURON Sprzedaż .

1

Janusz Fudalej właściciel małej domowej instalacji fotowoltaicznej w Niwce

 W obecnej chwili dysponuję  danymi  produkcji energii elektrycznej przez moją instalację  za cały 2016 rok.

Muszę stwierdzić ,że  oczekiwania które miałem projektując tę instalację  zostały  spełnione  z nawiązką.  W momencie kiedy otrzymam rozliczenie z TAURON Sprzedaż  podzielę się z państwem informacją  jaki wynik finansowy uzyskałem.

2

WIDIK PANALI FOTOWOLTAICZNYCH NA DACHU

Produkcja energii stan  na 21-08-2016r.

Produkcja energii stan na 21-08-2016r

Tak  przestawiał się wykres  produkcji energii elektrycznej ( niebieskie  energia wyprodukowana, szare  prognozowana produkcja ) na dzień 21-08-2016r.  Poniżej

przedstawiam  pełny rzeczywisty wykres obejmujący cały rok 2016.

Produkcja energii stan  na 31-12-2016r.

Produkcja energii stan na 31-12-2016r.

Jak widać  na zamieszczonym wykresie   plan, który został założony został  zrealizowany. Przypomnę  o czym pisałem w cz.1  że wykres ten już uwzględnia ogrzewania wody  użytkowej w okresie letnim i produkcję energii elektrycznej dla mojego gospodarstwa domowego.

Dla potrzeb mojego gospodarstwa   średnie zużycie  energii elektrycznej liczone w okresie rocznym  wynosi miesięcznie  około  160 kWh.  Z powyżej przedstawionego wykresu wynika , że w okresie od marca do października   mam nadprodukcję energii elektrycznej  , którą odzyskuję  od  TURON w miesiącach,   w których  ta produkcja jest  mniejsza.

Już za niedługo przedstawię rachunki  za energię  od TAURON Sprzedaż  gdzie przewiduję  zerową wartość  tymczasem pozdrawiam   i służę pomocą dla zainteresowanych

Pozdrawiam i życzę dużo słońca  a opady tylko nocy.

Janusz Fudalej

fudalej@wp.pl

tel. 14 67 82 279