Twórcy stanu wojennego kiedyś i dzisiaj.

Kiedyś Bronisław Komorowski mówił o Wojciechu Jaruzelskim.

Dzisiaj Antoni Macierewicz: Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak stracą stopnie generalskie

Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi zostaną odebrane stopnie generalskie. Podejmujemy w tej sprawie kroki prawne – zapowiedział szef MON Antoni Macierewicz podczas wtorkowej prezentacji dokumentów dotyczących krwawych wydarzeń grudnia 1970 roku.

– Chcę poinformować Polaków, że po raz ostatni w dniu dzisiejszym ze strony jakiegokolwiek urzędnika Ministerstwa Obrony Narodowej padło słowo „generał” przy nazwisku pana Jaruzelskiego. Podejmujemy kroki prawne mające na celu odebranie stopni wojskowych zarówno panu Jaruzelskiemu, jak i panu Kiszczakowi. Zbrodniarze odpowiedzialni za działanie zbrojne przeciwko własnemu narodowymi nie zasłużyli na to, by nosić te stopnie wojskowe – powiedział Macierewicz.

Prezentacja dokumentów związana była z przypadającą we wtorek 35. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Historycy i archiwiści z Wojskowego Biura Historycznego przedstawili, jak podkreślili, nieznane dotychczas opinii publicznej materiały archiwalne dotyczące masakry robotników w grudniu 1970 r

Wśród przedstawionych dokumentów są m.in. informacje o użyciu wojska w wydarzeniach grudniowych 1970 roku, w tym meldunek o użyciu broni w dniu 17 grudnia 1970 roku, gdy protestujący robotnicy ponieśli największe straty.

Ponadto przedstawiono stan bojowy, system dowodzenia i plany działań wojsk w Gdańsku i Gdyni oraz opisy sytuacji z wojskowego punktu widzenia w Szczecinie oraz „zestawienie strat w sile żywej u sprzęcie poniesionych przez wojska”. Historycy z WBH zaprezentowali również mapy położenia wojsk w operacji „Grudzień” 1970 oraz zbiór relacji uczestników wydarzeń w Szczecinie.

„To jest zupełnie oczywiste”

Minister obrony narodowej zapytany wcześniej w TVP1 o „degradację” generała Jaruzelskiego, stwierdził, że „ludzie, którzy popełnili zbrodnie przeciwko narodowi, powinni mieć odebrane stopnie wojskowe. To jest zupełnie oczywiste”.

– Jak można sobie wyobrazić taką sytuację, że z jednej strony czcimy bohaterów takich jak Kukliński, których awansujemy do stopnia generała, ale także jak Karski, który otrzymał pośmiertnie stopnień generała kilka dni temu, a równocześnie takie stopnie szanujemy, czy też akceptujemy u ludzi, którzy popełnili nie tylko zdradę, ale także zbrodnię przeciwko narodowi – argumentował Antoni Macierewicz.

– Ja wobec pana Jaruzelskiego nie używam słowa generał – dodał, oceniając, że „ten człowiek rzeczywiście zasłużył na potępienie przez historię i społeczeństwo”.

Minister pytany był także o skutki wejścia w życie tzw. ustawy dezubekizacyjnej. – Dotyczyć będzie tylko odebrania przywilejów za ten okres, kiedy służyli władzom okupacyjnym, kiedy służyli obcemu mocarstwu przeciwko własnemu narodowi – wyjaśnił. Macierewicz dodał, że w tym okresie odbierane będą wszelkie przywileje, a później ma być płacona „średnia krajowa, nie najniższa krajowa”.

– Proszę się rozejrzeć dookoła jak się ludziom żyło przez ten czas. Proszę nie patrzeć na tych, którzy mieli przywileje i którzy z legitymacjami PZPR w kieszeni zrobili wielkie kariery w bankach w okresie ostatnich 25 lat – wskazał Macierewicz.

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, w jakiej sytuacji żyją Polacy, w jakiej sytuacji żyli Polacy przez te 25 lat – stwierdził szef MON. Jego zdaniem, „płacenie ludziom, którzy mieli taką przeszłość, średniej krajowej, chyba nie jest niczym dla nich ani upokarzającym ani niesprawiedliwym”.

Ustawa dezubekizacyjna

W myśl rządowej noweli tzw. projektu dezubekizacyjnego, nad którym w ubiegły piątek rozpoczął prace Sejm, niższe świadczenia będą wypłacane „za służbę na rzecz totalitarnego państwa od dnia 22 lipca 1944 roku do dnia 31 lipca 1990 roku”. Informację o przebiegu służby funkcjonariuszy w okresie PRL ma sprawdzać IPN.

Zmiany mają objąć funkcjonariuszy SB, jednostek Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Obniżenie emerytur i rent będzie dotyczyć także osób, które służyły w jednostkach MON, w tym w Wojskowej Służbie Wewnętrznej i Wojskach Ochrony Pogranicza.

Zmiany mają dotyczyć także kadry naukowo-dydaktycznej, naukowej, naukowo-technicznej oraz słuchaczy i studentów Akademii Spraw Wewnętrznych (z wyłączeniem Wydziału Porządku Publicznego w Szczytnie), a także Centrum Wyszkolenia MSW i Wyższej Szkoły Oficerskiej MSW w Legionowie.

Marek Grabski

źródło:wp.pl i youtube.com