ZSP w Radłowie. Szkoła zostanie jeśli znajdzie się minimum 25 uczniów

DCIM114GOPRO

Władze Powiatu Tarnowskiego raz jeszcze dają zielone światło dla dalszego funkcjonowania Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie. Jeśli dyrekcji i nauczycielom uda się zebrać tylu chętnych uczniów, że możliwe od września będzie utworzenie choć jednej klasy to nie zostanie podjęta decyzja o wygaszaniu szkoły.

Od kilku lat systematycznie zmniejsza się liczba uczniów w ZSP w Radłowie i do utrzymania tej szkoły starostwo musi coraz więcej dopłacać. Problemem jest przede wszystkim to, że absolwenci gimnazjów z gminy Radłów wybierają oferty głównie tarnowskich szkół, bo trudno oczekiwać, aby do Radłowa zapisywali się młodzi ludzie z tych miejscowości, które mają własne szkoły średnie. Starostwo w tym roku przedstawiło ofertę radłowskiej szkoły wszystkim uczniom klas trzecich gimnazjów z gminy Radłów, ale efekt był niewielki. Na 103 absolwentów gimnazjów z radłowskiej gminy do tamtejszego ZSP zapisało się zaledwie ośmiu. W sumie pierwotnie na najbliższy rok szkolny według stanu na dzień 21 czerwca – zgłosiło się jedynie 13 uczniów – to za mało nawet na jedną klasę.

Ponieważ szkoła bez uczniów nie może istnieć, władze powiatu przymierzały się do podjęcia decyzji o wygaszaniu ZSP w Radłowie. Te plany nie spodobały się nauczycielom, którzy obawiają się o utratę pracy. Ostatnio spotkały się z nimi władze powiatu tarnowskiego i zgodziły się raz jeszcze dać zielone światło dla dalszego funkcjonowania szkoły.

– Decyzja o wygaszaniu ZSP w Radłowie nie została jeszcze podjęta i nie zostanie podjęta jeśli dyrekcji i nauczycielom uda się zebrać tylu uczniów, że możliwe od września będzie utworzenie choć jednej klasy. A do tego musi być minimum 25 uczniów – informuje Jacek Hudyma, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego. – Trzeba mieć jednak świadomość, że na siłę nie będziemy tej szkoły w nieskończoność utrzymywać. Grono pedagogiczne musi być bardziej aktywne w kwestii pozyskiwania uczniów, musi w większym stopniu zaangażować się samorząd lokalny. Jeśli Radłów chce mieć szkołę średnią, bo to prestiż dla gminy, to burmistrz nie może jedynie negować tego, co proponuje samorząd powiatowy lecz podejmować też jakieś pozytywne działania. Przede wszystkim w tym kierunku, aby uczniowie z radłowskiej gminy chcieli uczyć się w szkole, która ma tak piękną i bogatą historię i do której chodzili wybitni Polacy.

Argumentów do przekonywania jest sporo, bo w ZSP w Radłowie zadawalający jest poziom nauczania. Realizowane są tam projekty z udziałem środków europejskich, uczniowie mają okazję brać udział w atrakcyjnych praktykach i stażach zagranicznych. Okazały, zabytkowy gmach szkolny, aula, hala sportowa, duży park – to kolejne atuty.

Źródło: Tarnow.in