Jak drzemać w pracy?

drzemanie-w-pracyJest prawdziwym zbawieniem. Przywraca świeżość, wypędza z nas zmęczenie i jeszcze poprawia zdrowie! Tak działa drzemka w pracy – 12 marca jest jej międzynarodowe święto, dlatego pokazujemy, jak pospać

Lekarze i dietetycy radzą, by dorosły człowiek spał 7-9 godzin na dobę, bo to absolutnie niezbędne dla zdrowia. Ale niestety, nie każdy ma taki komfort. Więcej czasu spędzamy w pracy, przez co – chcąc nadrobić zaległości – przesiadujemy do późna przed komputerem czy telewizorem.

Na drugi dzień jesteśmy zmęczeni i ciężko nam się skupić na obowiązkach. Mamy problemy z koncentracją, jesteśmy śpiący. W tej sytuacji krótka drzemka może się okazać wybawieniem. Coraz więcej firm na nią zezwala, bo wyniki badań pokazały, że zwiększa efektywność pracowników.

Jak wyliczył dr. Mark Rosekind, który pracował jako specjalista ds. snu w NASA, 15 minut przespane po południu poprawia m.in. produktywność o 35 proc., a kreatywność o 40 proc. Dlatego apelujemy do szefów – przymknijcie oko, jeśli wasz pracownik na chwilkę sobie przyśnie.

W sprzedaży są nawet akcesoria, które w niekorzystnych warunkach pomogą nam się przespać. Można kupić choćby poduszkę na głowę i ręce (tzw. Nap Head Pillow). Zamiast pierza jest pianka, która izoluje od dźwięków mogących zaburzać sen. Dla tych, którzy lubią się wyciągnąć, budowane są specjalne biurka kryjące w sobie leżankę. Ale na taki luksus mogą sobie pozwolić właściwie tylko kierownicy…

– Badania dowiodły, że krótka drzemka zmniejsza ryzyko chorób krążenia. Po niej nasza pamięć będzie znacznie lepiej funkcjonować. To, co wcześniej utrwaliliśmy, po śnie zostanie znacznie lepiej przyswojone – mówi lekarz Robert Górski. – Krótki sen poprawi też naszą koncentrację w pracy. Co ważne, poprawia znacznie regenerację naszego ciała i umysłu. Doda na również energii do pracy i działania. I ma też zbawienny wpływa na nasz nastrój.

Źródło:fakt.pl