Uwaga! Będą nowe banknoty. Jak je rozpoznać?

pieniadzeNowy Zygmunt stary pojawi się w obiegu na początku przyszłego miesiąca. 200-złotowy banknot będzie miał nowe zabezpieczenia. Przekonaj się, jakie, żeby nie dać się nabrać

Przemysław Kuk z NBP wyjaśnia, że banknoty, które trafią na rynek 12 lutego, będą podobne do tych, które aktualnie są w obiegu. Dodaje, że wizerunki na nich się nie zmienią, ale nowa dwusetka będzie miała kilka nowych, widocznych zabezpieczeń – czytamy na onet.pl.

Na przykład na znaku wodnym pojawi się oznaczenie nominału, a na banknocie widoczny będzie też pasek magnetyczny. Ciekawym zabezpieczeniem jest znak recto-verso. Jego efektem jest to, że po prawej stronie widoczna będzie korona w owalu. Banknot został wyposażony także np. w nitkę okienkową z efektem zmienności optycznej (dynamiczna zmiana koloru ze złotego do zielonego).

Stare banknoty o nominale 200 zł, które są w obiegu, nie stracą swojej ważności.NBP rozpoczął także prace nad banknotem 500 zł. Na nowym banknocie znajdzie się wizerunek króla Jana III Sobieskiego, dzięki czemu zostanie zachowana chronologiczna ciągłość serii „Władcy polscy”. NBP nie planuje ich wprowadzenia do obiegu przed 2017 r.

Źródło: Fakt.pl