Tarnowskie szkoły od września będą uczyły wychowania patriotycznego

4eab7702463a639ed7422ec823d4b6f8Od września tego roku w tarnowskich szkołach pojawi się wychowanie patriotyczne. Program ani forma zajęć nie zostały jeszcze ustalone. Zdaniem pomysłodawcy, przewodniczącego tarnowskiej rady miasta Kazimierza Koprowskiego z PiS, uczniowie mogliby poznawać historię regionu czy też wybitne postacie. Mogliby się również uczyć zachowania podczas oficjalnych uroczystości.

– Tak na dobrą sprawę tylko przy okazji lekcji wychowawczych wychowawca jest w stanie przekazać młodzieży, jak należy się zachować, jakie postawy przyjąć np. przy usłyszeniu hymnu. Mi chodziło przede wszystkim o to, aby uczyć takiego nowoczesnego patriotyzmu już od najmłodszych lat w szkole podstawowej – powiedział Radiu Kraków Kazimierz Koprowski. – Chodzi o to, żeby po prostu w ramach tych lekcji młodzież usłyszała kilka ciekawych, ciepłych słów, chociażby o patriotyzmie panującym w okresie 20-lecia międzywojennego.

Zdaniem przewodniczącego tarnowskiej rady miasta podczas lekcji historii nauczyciel nie ma czasu i możliwości na wychodzenie poza narzucony program.

Urzędniczy tarnowskiego magistratu są nieco zaskoczeni i przestraszeni przyjętymi przez radnych lekcjami wychowania patriotycznego i nie wiedzą, jak miałyby wyglądać ani kto miałby prowadzić takie zajęcia.

Kazimierz Koprowski uspokaja, że do września jest jeszcze sporo czasu, żeby przygotować programy. Jego zdaniem mogłoby to nawet zmniejszyć bezrobocie wśród nauczycieli. W to jednak tarnowscy urzędnicy wątpią.

Jak podkreśla przewodniczący tarnowskiej rady miasta, lekcje wychowania patriotycznego mają być wprowadzane stopniowo. Na realizację zadania tarnowscy radni przeznaczyli w tegorocznym budżecie 60 tysięcy złotych.

Źródło: onet.pl (do) , Radio Kraków