Sejmowa Komisja Finansów przyjęła poprawki ws. podatku bankowego

karta-bankomatowa-270x180Sejmowa Komisja Finansów przyjęła poprawki, które zrównały stawkę podatku dla banków i ubezpieczycieli; podatkiem objęte będą także firmy pożyczkowe.

Dodatkowo w projekcie ustawy o tzw. podatku bankowym przegłosowano poprawkę, która obniża wolną od podatku podstawę opodatkowania dla ubezpieczycieli z 4 do 2 mld zł.

Poseł Wiesław Janczyk, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych zwraca uwagę, że projekt ustawy jest nowym i bardzo ambitnym przedsięwzięciem.

Mamy przyzwolenie społeczne do wprowadzenia tego podatku. Szacujemy, że po tym skutki po stronie dochodów dla budżetu państwa będą wynosić od 6.5 do 7 mld zł. Chcemy tą kwotę w sposób maksymalny harmonijnie podzielić w odniesieniu do tych instytucji, do których ten podatek będzie stosowany. W budżecie państwa potrzebne są pieniądze na realizację podstawowych postulatów, z którymi szliśmy do wyborów parlamentarnych. Z którymi do wyborów prezydenckich szedł pan prezydent Andrzej Duda. Z tymi postulatami, które zostały utrzymane w expose pani premier Beaty Szydło widać wyraźnie, że jest to działanie, które jest konsekwencją tamtych deklaracji i programu – podkreśla poseł Wiesław Janczyk.

Teraz ten poprawiony projekt ustawy trafi do drugiego czytania w Sejmie, a głosowanie nad nim odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Izby tuż po świętach. Rządzący chcą, by tzw. podatek bankowy zaczął obowiązywać już od lutego przyszłego.

źródło: radiomaryja.pl