Policjanci zatrzymali sprawcę wielokrotnych kradzieży z cmentarzy

medium_news_header_9093Mieszkaniec Podkarpacia znalazł prosty sposób zarobkowania. Kilkumiesięczny proceder okradania nagrobków przerwali funkcjonariusze Policji.

Na przestrzeni II półrocza 2015 r. do policjantów w Brzesku docierały informacje, że na kilku cmentarzach w gminach Borzęcin i Szczurowa grasuje złodziej. Z grobowców odrywane były mosiężne litery, zabierano metalowe wazony, donice i ozdoby. W taki sposób okradziono cmentarze m.in. w Borzęcinie Dolnym i w Niedzieliskach.

Brzescy kryminalni rozpoczęli żmudną i drobiazgową pracę. Sprawdzano i weryfikowano wszelkie ślady pozostawione na miejscach kradzieży, kontrolowano okoliczne punkty skupu złomu, typowano sprawców. Ostatecznie policjanci zatrzymali 38-letniego mężczyznę, mieszkańca województwa podkarpackiego, który przyznał się do popełnienia tych przestępstw. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mu łącznie jedenastu zarzutów, obejmujących kradzieże przedmiotów z pięciu cmentarzy w gminach Borzęcin
i Szczurowa. Łączna wartość skradzionego mienia oszacowana została na ponad 4500 zł.

Sprawcy kradzieży elementów nagrobków grozi odpowiedzialność karna za przestępstwa
z art. 262§2 kk (ograbienie miejsca pochówku). Przewidywane kary za ten czyn to grzywna, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Cmentarze i nekropolie są szczególnymi miejscami dla Polaków, przywiązujących szczególną rolę do pamięci o przodkach. Stąd tak poruszające i piętnowane są przypadki ograbienia miejsc pochówku czy bezczeszczenia cmentarzy. W ostatnich miesiącach brzescy policjanci kilkukrotnie skutecznie zajmowali się podobnymi sprawami, ustalając sprawców bezczeszczenia miejsc spoczynku zmarłych, niszczenia nagrobków oraz kradzieży elementów grobów.

Źródło: KPP w Brzesku