Tarnów: Drastyczne pogorszenie jakości powietrza

smog-563x353To najgorsze dni od pół roku. Od wczoraj,  w powietrzu  są ponad dwukrotne przekroczenia pyłu zawieszonego, a co za tym idzie rakotwórczego benzo(a)pirenu. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega przed wychodzeniem z domu i długim wietrzeniem mieszkań. 

Duży stan zanieczyszczenia odczuć  mogą szczególnie małe dzieci i osoby starsze albo schorowane.  Problemy mają osoby cierpiące na astmę czy choroby układu krążenia.

To widać gołym okiem, że coś się od wczoraj podziało. Bardzo źle się czuję od wczoraj, mówi  mężczyzna leczący się na przewlekłą chorobę.

Ja pracuję na zewnątrz i tutaj w centrum wczoraj była taka mgła, że ciężko było oddychać. Czułem się gorzej, dziś rano znów to czuć, powiedział naszej reporterce  jeden z pracowników przy ul. Bema w Tarnowie.

Ja cierpię na ciężką chorobę nieuleczalną, to dla mnie to jest szok, czuję po prostu jak mnie dławi. Idzie człowiek, zamiast 10 minut, pól godziny, mówi inny tarnowianin.

Niedaleko trzeba szukać winnych,  proszę spojrzeć jak tu palą nie wiadomo czym, a nikt tego nie pilnuje. Do tego mgła wczorajsza i to wszystko spotęgowało tę sytuację, całe zapylenie obniżyło się, dodaje inny mężczyzna.

Wczoraj w nocy zaczęło się już bardzo niebezpiecznie, ok.  1.  tarnowska stacja przy Bitwy pod Studziankami  zarejestrowała największe przekroczenia.  Po niewielkiej poprawie  rano dziś znów nastąpił spadek i nadal normy są przekroczone ponad dwukrotnie.

Jak wyjaśnia Krystyna Gołębiowska, kierownik Delegatury WIOŚ-u w Tarnowie, przyczyniły się do tego korki w ostatnich dniach w mieście, mgła, brak opadów  i bezwietrzność.

Zanieczyszczenia odprowadzane do środowiska w mieście nie rozprzestrzeniają się – wiszą w postaci mgielnej czapy. Jedni reagują pieczeniem oczu – jak ja –  inni mają duszności, nieuzasadniony np. kaszel. Trzeba ograniczyć nie tylko wychodzenie, ale wietrzenie mieszkań, zwłaszcza w godzinach wieczornych.

 

Wczoraj średnie dobowe stężenie pyłu zawieszonego wyniosło poza centrum miasta 119, przy dopuszczalnej normie  50.  Dziś o 8.00 rano było  110.  Jak mówią inspektorzy ochrony środowiska, po przyjściu do domu należy dokładnie umyć ręce, a oczy w razie pieczenia zakropić.

Źródło:RDN Małopolska