Powiat tarnowski: Pół miliona na bezpłatną pomoc prawną dla mieszkańców

starostwo_powiatowe_tarnow-563x353Powiat tarnowski przygotowuje się do zapewniania mieszkańcom bezpłatnej pomocy prawnej. Taki obowiązek nakłada na samorządy wchodząca od przyszłego roku ustawa. W tym celu, na terenie powiatu, powstanie osiem punktów pomocy prawnej oraz filie, które będą mieścić się w miejscach dogodnych dla poszczególnych gmin.

Z porady prawnika będą mogli bezpłatnie skorzystać posiadacze karty dużej rodziny, kombatanci i represjonowani działaniami wojennymi, poszkodowani w wyniku klęski żywiołowej, osoby korzystające z opieki społecznej oraz mieszkańcy do 26-tego i po 65-tym roku życia.

Należy pamiętać jednak, że bezpłatna pomoc prawna będzie w wielu obszarach ograniczona. Jeśli ktoś np. niesłusznie nie otrzyma zasiłku, radca poinformuje go o przepisach, wskaże sposób rozwiązania problemu i może pomóc w sformułowaniu odpowiedniego pisma. Osoba pomagająca nie będzie zobowiązana do prowadzenia sprawy w sądzie, a jedynie do jednorazowego poradnictwa – wyjaśnia Roman Łucarz, starosta tarnowski.

Prawnik nie pomoże nam również w podatkach dotyczących działalności gospodarczej, a także w kwestiach prawa handlowego, celnego i dewizowego. Bezpłatna pomoc prawna będzie świadczona pięć dni w tygodniu, przez 4 godziny dziennie.

Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej wejdzie w życie z początkiem 2016 roku.  Na jej realizację powiat tarnowski wyda rocznie pół miliona złotych.

Źródło: RDN Małopolska