Czym jest „polskość”?

marszGorący temat w ogólnopolskich mediach na temat Marszu Niepodległości w Warszawie.W głównych mediach ludzie Ci często nazywani są faszystami, nazistami. A czym dla tych ludzi jest „polskość” ?

Myślę, że należałoby to zdekodować w taki sposób: Polska to jest ten świat, który się tym ludziom należy, a który został im zabrany. Materialnie zabrany. Jako majątek. Własność. Polskość, tradycja i flaga, to są kwitki, które dano im w zamian za ten majątek. To ostatnie dowody, że coś do tych ludzi kiedyś należało. Trochę tak, jakby ktoś kiedyś do nich przyszedł i powiedział: „pożycz mi to, co masz, a w zamian ja ci dam kwit, i kiedyś na ten kwit ci to wszystko oddam, tylko że wtedy to będzie piękniejsze i wspaniałe!” No i okazało się, że ten ktoś zniknął. Nie ma go. A razem z nim cały ten majątek. Został kwit – czyli ta flaga. To jest kwit wielkiej wartości, z którego nie należy się śmiać. I teraz ci ludzie biegają z tym kwitem i potrząsają nim przed oczami świata, bo oni wiedzą, że gdzieś tam zza szyb patrzą na nich ci, którzy im wszystko zabrali. I rzeczywiście patrzą. I nawet się boją. A nawet są przerażeni. Że to dzicz z flagami lata…

Polska flaga, hymn, tradycja to wszystko są symboliczne rekwizyty majątku, który został tym ludziom odebrany. Nie chodzi tu tylko o pieniądze, ale o wpływ na rzeczywistość, o jakieś miejsce na ziemi, o przynależność, poczucie bezpieczeństwa. To wszystko miało do nich wrócić, ale nie wróciło.

źródło: mediumpubliczne.pl