W Pasiece Otfinowskiej odkryto pradawną celtycką osadę

12109305_985613051498145_8510540060384414257_nNiezwykłe odkrycie pod Tarnowem. W Pasiece Otfinowskiej archeolodzy natrafili na pradawną osadę z I wieku przed naszą erą. Wszystko wskazuje na to, że wyciągnięte z ziemi skarby należały do Celtów. – Możemy porównać to znalezisko do galaktycznego odkrycia.

Do tej pory nikt nie uważał, że na naszych terenach zamieszkiwał ten lud – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. – Wiemy dokładnie, że osada ta funkcjonowała pomiędzy 60. a 20. rokiem przed naszą erą. Świadczyć ma o tym między innymi unikatowa zapinka, używana do spinania szat. Jej wzór dokładnie wskazuje, kiedy powstała.
Odnaleziono także pozostałości chaty mieszkalnej, również z tamtego okresu. W środku zachowały się szczątki naczyń, przedmiotów używanych do tkania i tzw. polepa, a więc substancja z ziemi i gliny, którą wyklejano ściany ówczesnych domów. Archeolodzy natrafili też na ludzkie szczątki. – Znaleźliśmy około tysiąca fragmentów naczyń glinianych. Z tych kawałków skorup z pewnością uda się zrekonstruować zastawę stołową. Właśnie nad tym pracujemy – podkreśla Barbara Frankowicz-Szpunar, archeolog. – Pewne jest, że człowiek, który tutaj mieszkał, należał do osób zamożnych.

Badania w Pasiece stanowiły kontynuację wykopalisk, które przeprowadzono tutaj blisko 25 lat temu. Wtedy z ziemi wykopano m.in. uchwyt podręcznego lusterka sprzed dwóch tysięcy lat. W niczym nie przypominało ono jego współczesnej wersji. Była to bowiem wyszlifowana tarcza z brązu. O unikalności obecnego znaleziska świadczą również kawałki żużlu, a więc masy pozostałej z wytopu żelaza. Stąd wniosek, że już wtedy musiano się tutaj tym trudnić. – To pierwsze tego typu znalezisko w rejonie doliny Dunajca i najstarsze ślady hutnicze, na jakie do tej pory natrafiliśmy – zaznacza dyr. Andrzej Szpunar. – To całkowicie zmienia naszą wiedzę na temat historii i archeologii naszego regionu.

Do tej pory uważaliśmy, że Celtowie najbliżej zamieszkiwali okolice Krakowa.
Badania są prowadzone od 7 października i będą trwać ok. 2 tygodnie.

Źródło:Gazeta Krakowska – Zdjęcie:Mateusz Kalita