75 rocznica urodzin profesora Franciszka Ziejki

12074989_990027891058195_2317154277552813685_nW siedzibie Biblioteki Jagiellońskiej odbyła się doniosła uroczystość z okazji jubileuszu 75. rocznicy urodzin naszego rodaka profesora Franciszka Ziejki. Na tę okoliczność przygotowano monumentalną wystawę noszącą tytuł „Profesor Franciszek Ziejka” oraz promocję najnowszej książki Jubilata: „W drodze do sławy. Studia i szkice”. Uroczystość odbyła się nie przypadkowo 3 października o godzinie 12.00. Dokładnie w tym samym dniu i czasie, na radłowskim Zakościelu urodził się Franciszek Ziejka.
– Wszyscy znamy i podziwiamy Pana Profesora jako człowieka wielu talentów, obdarzonego przenikliwym intelektem, imponującego pokładami wrażliwości, skupiającego wokół siebie ludzi o niezwykłym potencjale i obdzielającego ich swoją siłą i optymizmem. Za to Pana Profesora podziwiamy i za to bardzo dziękujemy, a dzięki owym przymiotom, ośmielamy się nazwać Pana Profesora naszym Uniwersyteckim Klejnotem! – napisali w okolicznościowym adresie profesorowie UJ.
Uroczystość, którą prowadził dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej prof. Zdzisław Pietrzyk rozpoczęła się od otwarcia wystawy przez rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka poświęconej życiu i działalności naukowej profesora Franciszka Ziejki. Wśród ważnych dokumentów, wyróżnień, odznaczeń i publikacji profesora, zwracało uwagę eksponowane drzewo genealogiczne rodziny Ziejków, które z dumą przedstawiał gościom Jubilat. Kolejna część uroczystości, promocja książki profesora F. Ziejki „W drodze do sławy. Studia i szkice”, którą prowadził prorektor UJ prof. Jacek Popiel, odbyła się w sali konferencyjnej BJ.
Profesor Ziejka w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Mój dom w Alejach Mickiewicza”, wspominał Radłów, historię swojej rodziny i różne miejsca swojego zamieszkania. Wyznał, że Biblioteka Jagiellońska, stanowi jego drugi dom, a czas w niej spędzony, jest pobytem najdłuższym i najmilej wspominanym.
W uroczystości udział wzięła rodzina Jubilata, przyjaciele, współpracownicy, profesorowie UJ, parlamentarzyści oraz przedstawiciele wielu instytucji. Profesor po spotkaniu otrzymał od przybyłych gości wiele życzeń, prezentów i okolicznościowych adresów, w tym od burmistrza Radłowa Zbigniewa Mączki.

Tekst i fot. Zbigniew Marcinkowski