ŚLUBNY PORADNIK

11831714_1109318052431132_8256330849812932826_nOrganizacja ślubu i wesela wiąże się z wieloma godzinami spędzonymi na porównywaniu, analizowaniu czy po prostu wybieraniu. Niewątpliwie jedną z najtrudniejszych decyzji narzeczeństwa jest wybór odpowiedniej sali weselnej, która pomieści wszystkich gości, będzie się ładnie prezentować, pozwoli na swobodę podczas tańca i podkreśli wyjątkowość uroczystości. Na przestrzeni kilku lat liczba sal weselnych wzrosła kilkukrotnie, ale mimo to terminy rezerwacji pękają w szwach. Czym jednak kierować się w czasie wyboru sali na wesele? Oto kilka prostych porad, o których powinna pamiętać każda młoda para.

Krok pierwszy: Odpowiedz na pytania

Na rynku pojawiło się bardzo dużo miejsc, w których można urządzić wesele. Zanim jednak zdecydujemy się obejrzeć jedną z sal, wymieńmy kilka podstawowych pytań, na które musimy znaleźć odpowiedź:

• Jaki jest stosunek wielkości sali weselnej do liczby zaproszonych osób?
• Ile wynosi koszt wynajęcia sali?
• Czy położenie lokalu jest dogodne?
• Jak prezentuje się wygląd sali?
• Co zawiera menu weselne?
• Jak wygląda obsługa przyjęcia?
• Czy istnieje baza noclegowa dla osób spoza miasta?

Warto nastawić się na to, że idealnej sali weselnej nie ma, a jeśli takowa się pojawi, to nie na przeciętny budżet. Mimo wszystko zawsze warto szukać miejsca bliskiego naszemu ideałowi.

Krok drugi: Wielkość sali weselnej

Zanim zaczniemy jakiekolwiek poszukiwania sali weselnej, należy wiedzieć, ilu osób będziemy spodziewać się na przyjęciu. To kluczowa kwestia, od której zależy wielkość sali. Paradoksalnie lepsza może okazać się troszkę mniejsza sala niż ta większa. Z pewnością zapytacie: Dlaczego? Chodzi o kwestie zagospodarowania przestrzeni. Mniejszy parkiet do zabawy będzie wydawał się zawsze wypełniony ludźmi, a co za tym idzie, sama zabawa wyda się atrakcyjniejsza. W końcu bierze w niej udział „tyle osób”. Pamiętajmy także o tym, że w mniejszej przestrzeni lepiej prezentują się efekty świetlne, budujące klimat przyjęcia. Pokreślić warto jednak fakt, że mała sala nie oznacza ścisku. Każdy gość musi mieć miejsce dla siebie, tak aby nie rozpychać się łokciami.

Niektórym wydaje się, że im bardziej niestandardowe sale, tym lepiej. W końcu nietypowe wesele będzie zapamiętane, a to oznaka sukcesu młodej pary. Co rozumiemy przez „niestandardowe sale”? Mowa oczywiście o kondygnacjach czy wydzielonych pomieszczeniach. Na jednym poziomie goście jedzą, a na drugim, najczęściej poniżej, bawią się. Wskutek czego parkiet świeci pustkami. Nie widząc, co dzieje się na parkiecie, goście mniej chętnie decydują się na przyłączenie do zabawy. Warto pamiętać o tym, że wesele to nie tylko taniec. To także okazja do spotkania po latach, do rozmów, które najczęściej toczą się przy stole. Dlatego należy zadbać także o bezpieczeństwo zaproszonych osób. Schodzenie, nierzadko po alkoholu, może naprawdę źle się skończyć.

Krok trzeci: Koszt wynajęcia sali weselnej

Niewątpliwie kwestie finansowe stają się w wielu przypadkach decydujące. Analizując wszelkie koszty, nie bierzmy pod uwagę jedynie ceny za tzw. „talerzyk”. Dowiedzmy się przede wszystkim, co zagwarantowane jest w początkowej cenie, czyli:

• Czy możemy liczyć na dekorację sali?
• Czy w cenie znajdują się ciasta i słodycze?
• Czy pobierana jest opłata za wniesienie własnego alkoholu?
• Czy w podaną cenę wliczone są nielimitowane napoje?
• Jaki jest koszt zaliczki?
• Jak prezentuje się sytuacja, kiedy liczba gości się zmniejszy?
• Czy parking dla gości jest płatny?

Dopiero znając odpowiedzi na te pytania, możemy decydować się na współpracę z właścicielem sali weselnej, którą jesteśmy zainteresowani.

Krok czwarty: Odpowiednie menu

Jedzenie jest sprawą ogromnej wagi. Zaraz po wyborze odpowiedniej kapeli musimy wybrać smaczne potrawy, które zagoszczą na naszym weselnym stole. Najlepsze sale weselne oferują bogate menu, dostosowywane do potrzeb młodej pary. Tak więc wykreślanie, dodawanie lub modyfikowanie potraw nie powinno być większym problemem.

Bardzo popularne stają się także degustacje. Wiążą się one, co prawda, z dodatkowymi kosztami, gdyż za każde przygotowanie potraw należy zapłacić, ale dzięki temu wiemy, że nie kupujemy kota w worku. W ten sposób zdobywamy pewność, że jedzenie smakować będzie każdej zaproszonej przez nas osobie.

Krok piąty: Obsługa wesela

Dobry kelner nie rzuca się w oczy, a mimo to jest wszędzie, pilnując, aby gościom niczego nie brakowało. Dodatkowo musi być uprzejmy i schludny. Liczy się także możliwość odpowiedniej współpracy. Obsługa musi zawsze umieć współpracować z zespołem muzycznym lub DJ-em, tak aby czas przerw pokrywał się z podawaniem ciepłych posiłków.

Krok szósty: Parkiet sali weselnej

Z pewnością żadna młoda para nie pomyśli o tym, aby sprawdzić, jaki parkiet znajduje się w wynajmowanej sali weselnej. To jedno z największych niedopatrzeń zakochanych, doprowadzające do niefortunnych wypadków. Szczególnie jeśli parkiet jest po prostu śliski. W takiej sytuacji nie jest trudno o nieszczęście. Choć często połyskliwy kafelek prezentuje się zdecydowanie lepiej niż matowy parkiet, mimo wszystko lepiej zdecydować się na bezpieczniejszy wariant. W końcu w czasie wesela chcemy się bawić, a nie martwić.

Źródło: www.sweetwedding.pl , Zdjęcie: www.djadrian.pl