Plecenie wieńca KGW Wola Radłowska

IMG_7546-660x400Sierpień – miesiąc żniw. Rolnicy w pocie czoła zbierają z pól plony swojej ciężkiej pracy. Uroczystym zakończeniem żniw są dożynki będące największym świętem rolników w roku.

Zgodnie z tradycją elementem charakterystycznym dożynek jest składanie wieńca dożynkowego na ręce właściciela (dziedzica) ziem z których zebrano plony. Wieniec trafiał najpierw do kościoła, celem poświęcenia, następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie, udawano się prosto do dworu lub do domu właściciela pola, spełniającego zaszczytną rolę Gospodarza Dożynek. Tradycja Dożynek kultywowana jest na terenie całej Polski od wielu lat.

Dożynkowe świętowanie poprzedza plecenie wieńca, ze zbóż, kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, ziół i kwiatów. Wieńce dożynkowe mają zwykle kształt wielkiej korony, rzadziej koła.

W naszej miejscowości pleceniem wieńca zajmują się członkinie naszego Koła Gospodyń. Przygotowanie do wicia zaczyna się kilka miesięcy wcześniej od siania kwiatów i ziół, zbierania z pól zbóż i traw, które przewozimy do zaprzyjaźnionego gospodarstwa Państwa Piękoszów. Następnie godzinami Panie przebierają zebrane plony i przygotowują do wysuszenia. Kolejnym etapem jest przygotowanie konstrukcji. Tutaj z pomocą przychodzi nam Pan Józef Piękosz, który tworzy wymyślone przez Panią Kazimierę Kaczochę konstrukcje.

Kiedy konstrukcja jest już gotowa, a zboża i zioła wysuszone – rozpoczyna się wicie. Jest to żmudna i trudna sztuka. Kłosy muszą być odpowiednio przycięte, dopasowane wielkością, a następnie przytwierdzone w odpowiedni sposób do konstrukcji.

Efektem tej pracy jest piękny wieniec, który zanosimy w święto Matki Boskiej Zielnej do naszego parafialnego kościoła i składamy u stóp Matki Boskiej Woleńskiej.

Każdego roku prezentujemy również nasz wieniec na Dożynkach Gminnych gdzie rywalizujemy z ościennymi sołectwami o tytuł najpiękniejszego wieńca naszej Gminy.

Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Radłowskiej ma już na swoim koncie kilka wygranych konkursów gminnych na najlepszy wieniec dożynkowy. Byłyśmy również z naszym wieńcem na Dożynkach Powiatowych. Największym naszym sukcesem było zajęcie II miejsca na najpiękniejszy wieniec na XIII DOŻYNKACH WOJEWÓDZKICH WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO W 2011 ROKU.

 

Paulina Sońta