95. rocznica „Cudu nad Wisłą” – obchody w Tarnowie i regionie

witos_wystawaW bieżącym roku świętujemy 95. rocznicę bitwy warszawskiej, zakwalifikowanej przez brytyjskiego dyplomatę i polityka – hrabiego Edgara Vincentego D’Abernona jako osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata. Dzięki tej spektakularnej wiktorii Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną możliwe stało się ocalenie niepodległości odradzającej się państwowości polskiej.

Bitwa warszawska nazywana w tradycji narodowej „Cudem nad Wisłą”, została stoczona w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 roku, a jej decydującym momentem był manewr wojsk polskich, oskrzydlający skoncentrowane na przedpolach stolicy, główne siły Armii Czerwonej, przeprowadzony 16 sierpnia znad Wieprza przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego.

d 1992 roku z rocznicą bitwy warszawskiej związane jest Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla uczczenia tego przełomowego w historii Polski wydarzenia w Tarnowie i regionie organizowane są uroczystości rocznicowe.

W Tarnowie centralnym momentem obchodów będzie msza św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej, która rozpocznie się 15 sierpnia o godz. 12.00. Natomiast ceremonia oficjalna odbędzie się przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Tarnowie, a uświetni ją między innymi salwa honorowa pododdziału tarnowskiej Policji Państwowej oraz występ Orkiestry Dętej Grupy Azoty S.A. Rozpoczęcie ceremonii zostało zaplanowane na godzinę 13.15.

W upamiętnienie „Cudu nad Wisłą” włącza się również Muzeum Okręgowe w Tarnowie, którego Oddział – Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, przygotowało wystawę „Wincenty Witos Premier Rządu 1920”. Będzie ona eksponowana w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach, a otwarta zostanie 15 sierpnia o 15.30.

Akcenty patriotyczne, związane z tradycją bitwy warszawskiej będą miały również miejsce podczas dożynek Gminy Tarnów, 15 sierpnia w Zbylitowskiej Górze. Złożą się na nie miedzy innymi prezentacje grup rekonstrukcyjnych i pokazy kawaleryjskie. Początek uroczystości o godz. 17.00.

Źródło: Powiat tarnowski – www.powiat.okay.pl