TK: Mandaty z fotoradarów są niezgodne z konstytucją

TK: Mandaty z fotoradarów są niezgodne z konstytucją
TK: Mandaty z fotoradarów są niezgodne z konstytucją (fot. apops/fotolia.pl)TK: Mandaty z fotoradarów są niezgodne z konstytucją (fot. apops/fotolia.pl)
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że mandaty, jakie są wystawiane za przekraczanie prędkośc, wystawiane na podstawie zdjęć z fotoradarów są niezgodne z ustawą zasadniczą, czyli konstytucją.
Wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie prawa o ruchu drogowym był rozpoznawany przez Trybunał Konstytucyjny we wtorek. RPO zgłosił, że art. 129g ust. 4 prawa o ruchu drogowym jest sprzeczny z konstytucją.

Według zapisów to minister do spraw transportu poprzez rozporządzenie określa sposób w jaki gromadzone i udostępniane są dane i obraz kierowców przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD). To GITD sprawuje jednocześnie nadzór nad ustawianiem fotoradarów przy polskich drogach, następnie inspekcja dostarcza policji dane o kierowcach, którzy przekroczyli prędkość. Później na podstawie informacji dostarczonych przez GITD policja wystawia mandaty.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przetwarzanie danych osobowych (jakie następuje podczas wymiany informacji na linii GITD-policja) musi być regulowane poprzez ustawę, a nie przez rozporządzenie.

„Rola rozporządzenia polega na konkretyzacji ustawy, a nie na jej dowolnym uzupełnianiu czy modyfikowaniu. W państwie prawa nie może pojawić się żadna regulacja podustawowa, która nie służy wykonaniu ustaw” – ocenił Trybunał Konstytucyjny.

Od dnia wyroku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej przepis dotyczący fotoradarów straci moc prawną w ciągu dziewięciu miesięcy.

tvrepublika.pl, tvn24.pl