Nie daj się nabrać „na wnuczka”

policja_napisPonad 20 milionów złotych w ubiegłym roku wyłudzili oszuści stosujący metodę „na wnuczka”. Do takich przestępstw dochodzi coraz częściej. A ich ofiarami padają głównie osoby starsze. Walkę oszustom wypowiedzieli dąbrowscy policjanci, którzy prowadzą prelekcje dla seniorów o tym, jak nie dać się naciągnąć. 

Aby rozpoznać oszusta, trzeba poznać schemat jego działania.Naciągacze nigdy nie zadzwonią do nas nieprzygotowani. Najpierw skrupulatnie wybierają swoje ofiary. Celują w osoby o staropolskich imionach, zbierają informacje na temat rodziny i dopiero wtedy przechodzą do ofensywy – mówi st. asp. Krzysztof Lechowicz, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.

Oszuści stosują specjalne techniki, by pozyskać zaufanie rozmówcy. Nawet jeżeli nie znają imienia wnuczka, potrafią tak pokierować rozmową by osoba starsza sama je wyjawiła. Zmieniony głos tłumacza zaś słabym zasięgiem lub uszkodzonym telefonem.

Coraz częściej oszuści podają się za policjantów, którzy za odpowiednią kwotę zapomną o wykroczeniu lub nie wyciągną konsekwencji z wypadku spowodowanego przez wnuczka lub wnuczkę. W ten sposób dała się naciągnąć na kilkadziesiąt tysięcy złotych jedna z mieszkanek powiatu dąbrowskiego. Takie pieniądze bardzo trudno odzyskać, bo oszustwa „na wnuczka” są popełniane w białych rękawiczkach. Sprawców bardzo ciężko namierzyć i zatrzymać – mówi st. asp. Krzysztof Lechowicz.

Jak zatem uchronić się przed takim oszustwem? Policjanci radzą, by przede wszystkim nie ulegać emocjom i presji rozmowy. Bardzo rzadko zdarzają się takie sytuacje, że ktoś potrzebuje bardzo dużej kwoty tak nagle. Dajmy sobie czas, by skonfrontować taką potrzebę z innymi członkami rodziny. Po drugie, jeżeli już zdarzy się taka rozmowa, nie należy do końca ufać rozmówcy i sprawdzić, czy po drugiej stronie jest faktycznie nasz bliski. Wystarczy wykonać do niego telefon – dodaje Lechowicz.

Osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak nie dać se oszukać mogą skontaktować się z dąbrowskimi policjantami. Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej może zorganizować spotkanie dla zorganizowanej grupy osób z Klubu Seniora lub przy danej parafii.

Źródło: RDN Małopolska