Znudziły ci się stare ubrania – sprawdź, gdzie możesz je oddać

ubraniaLeżą gdzieś w kącie szafy, albo czekają na swój czas w piwnicy czy na strychu – chodzi o ubrania, których już nie używamy. Co z nimi zrobić? Zamiast wyrzucać do kosza możemy oddać taką odzież komuś, kto z pewnością dobrze ją wykorzysta.

Na ulicach można znaleźć kontenery do wrzucania ubrań. Organizowane są również cykliczne zbiórki odzieży używanej. Nie zawsze jednak takie ubrania trafiają w ręce potrzebujących. Trzeba uważnie czytać informacje umieszczone na kontenerach i poszukać firmy czy organizacji, która akcję organizuje. Czasem takie ciuchy są po prostu poddawane recyklingowi lub trafiają do sklepów z odzieżą używaną.

Są jednak sposoby na przekazanie ubrań do osób, które żyją obok nas i potrzebują pomocy. Liczne parafie w Tarnowie przyjmują odzież, którą następnie przekazują ubogim rodzinom. Ubrania przyjmuje także Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Aktualnie szukamy ubrań dla rodziny, którą spotkała tragedia. Ojciec zginął a matka zajmuje się trójką dzieci. Jest to trzymiesięczna dziewczynka oraz chłopcy z klasy szóstej i z pierwszej gimnazjum. Dla nich szukamy między innymi odzieży – mówi Stanisław Klimek, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich diecezji tarnowskiej. Dary dla rodziny można zostawić przy parafii pw. Błogosławionej Karoliny Kózkówny na Placu Jana Pawła II lub przynieść do siedziby stowarzyszenia przy ulicy Bema 14 w Tarnowie. Odzież można również przynosić do Domu dla Bezdomnych Mężczyzn w Tarnowie przy ulicy Prostopadłej 9.

W czasie wiosennych porządków warto pomyśleć także o najmłodszych mieszkańcach Tarnowa, ale tych z Domów Dziecka. W czterech placówkach aktualnie przebywa ponad osiemdziesięcioro dzieci. Jeżeli mieszkańcy Tarnowa będą robić wiosenne, przedświąteczne porządki i uznają, że pewne gry, zabawki czy ubrania nie są im już potrzebne, to serdecznie zapraszamy do nas – mówi Elżbieta Ciochoń, dyrektor Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Tarnowie. Nasze dzieci trafiają z różnych środowisk i potrzebują nie tylko wsparcia terapeutycznego, ale materialnego również. Chętnie przyjmiemy ubrania dla dzieci sześcioletnich i starszych, aż do nastolatków – dodaje dyrektorka centrum. Każdy, kto chce przekazać rzeczy dla wychowanków tarnowskich domów dziecka może przynieść niepotrzebne już przedmioty do Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych przy ulicy Chemicznej w Mościcach.

Warto pamiętać, że takie placówki czy stowarzyszenia, to nie kosze na śmieci i oddawane rzeczy muszą jednak być w dobrym stanie. Przekazywane przedmioty można segregować zadając sobie pytanie „czy ja byłbym zadowolony z takiego prezentu?”.

Źródło: RDN Małopolska