Wiosna w świecie ptaków

paw_imagelargeKto pierwszy, ten lepszy?

Tylko pierwszy, panowie, tylko pierwszy. Reszta się nie liczy. Każda wiosna to nowe rozdanie kart. Bocianie gniazda są puste i czekają na swoje rodziny. To miejsca budowane przez pokolenia, więc jeżeli samiec zdąży na czas, to zna już okoliczne żerowiska i zagrożenia. Poza tym w gnieździe czekają zeszłoroczne pchły, a jak wiadomo, własne pchły gryzą trochę lżej. Gdyby jeszcze w gnieździe pojawiła się zeszłoroczna samica, to od razu można przejść do rzeczy, a nie bawić się w czasochłonne gry wstępne, jakieś wygłupy w tańcu i sapanie do ucha.

A gdyby się tak nie spieszyć i trochę wyluzować?

Gdyby bocian zamiast prokreacją zajął się celebrowaniem wiosny, za późno przystąpiłby do lęgu. Pod koniec sierpnia małe bociany byłyby za małe i niezdolne do odlotu. A przed nimi kawał drogi. Nie można tracić czasu na pierdoły.

Kto jest największym ptasim macho?

Pawie, bażanty i ptaki rajskie, czyli cudowronki. Ale chyba szczytem machismo wśród ptaków poligamicznych, u których samce są większe, piękniejsze i bardziej ekstrawaganckie, są pawie. Z badań wynika, że jurny samiec potrafi zmonopolizować 95 % samic w okolicy. To liczba nieosiągalna dla żadnego mężczyzny. Rozpościerając swój tren, paw pokazuje, jaki jest męski, a samica otoczona czymś takim szybko sprawdza, czy koleś się do czegoś nadaje, licząc oczka na jego ogonie. Im więcej, tym bardziej macho (śmiech). Pawie potrafią mieć nawet 150 takich oczek. A przecież tren jest niewygodny i de facto niepotrzebny. U ludzi czymś podobnym jest nowoczesny kabriolet z niskim zawieszeniem i wypasionymi głośnikami. Czyli auto, które do niczego się nie nadaje i służy tylko do jednego celu.

Paw na oko wydaje się mało męski.

Zgoda. Dla nas to kogut jest o wiele bardziej macho. Nie musi jeździć kabrioletem, bo pieje, ma zawsze stojący czerwony grzebień, do tego jędrne dzwonki, korale – po prostu bucha z niego prawdziwy facet. Dobra gospodyni wie, który kogut jest najlepszy, to jak mają tego nie wiedzieć kury…

Źródło: http://wywiadowcy.pl/