Nie wypalajcie traw!

v15Dlaczego nie powinno się wypalać traw?


– Każdego roku w pożarach giną ludzie i zwierzęta.
– Każdy pożar, a co za tym idzie – każda interwencja sporo kosztuje. Sam przyjazd straży pożarnej do ognia kosztuje kilkaset złotych; w skali kraju są to dziesiątki tysięcy pożarów. Koszty to nie tylko wylana woda, spalone paliwo, zużyty sprzęt… To przede wszystkim ludzkie życie, zmęczenie, co nie sposób określić w złotówkach, więc trudno sprecyzować/oszacować straty. 
Są to na pewno miliony zł. Te ogromne sumy pokrywane są w ostatecznym rozrachunku 
z Budżetu Państwa. Oznacza to, iż to my – całe społeczeństwo – ponosimy ciężar finansowy walki 
z pożarami. Zapewne każdy z nas miałby ciekawsze propozycje na zagospodarowanie tak wielkich kwot pieniędzy, które każdego roku „przemijają z wiatrem”. Np. można by zakupić nowy sprzęt dla strażaków, karetki pogotowia, podreperować służbę zdrowia, edukacje… itd.
– Dym będący następstwem wypalania oznacza tony toksyn w powietrzu.
– Niszczona jest gleba. 

To jedynie wybrane argumenty przeciwko wypalaniu traw.