Ile przybyło samochodów na naszych drogach?

warszawa-m20-samochod-do-slubu-poznan-auto-do-slubu-poznanRuszyła ogólnopolska akcja liczenia samochodów. W ciągu całego roku w wybrane dni będą uruchomione wskaźniki, które odnotują przejeżdżające pojazdy…

Samochodów przybyło i to sporo. Na przestrzeni ostatnich kilku lat odnotowano znaczny wzrost liczby pojazdów na terenie całej Polski, co potwierdza Iwona Mikrut Pulchra, rzecznik krakowskiego oddziału GDDKiA.

Co ciekawe, z pomiarów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wynika, że małopolska zajmuje czołowe miejsce w kraju co do obciążenia ruchem. Według wskaźnika prowadzonego od 2005 do 2010 roku w Małopolsce natężenie ruchu to ok. 11 tys pojazdów na dobę. W tym rankingu wyprzedziło nas tylko województwo śląskie. Cel badań jest prosty – takie pomiary pozwolą sprawdzić gdzie i jak zmieniał się ruch na przestrzeni ostatnich kilku lat. To z kolei ułatwia planowanie inwestycji – tłumaczy Iwona Mikrut Pulchra.

GDDKiA prowadziła pomiary w roku 2000, 2005 i 2010. Zestawiając ze sobą te lata można wysunąć prosty wniosek – z roku na rok na naszych drogach przybywa coraz więcej pojazdów. Na przykład w roku 2005 na trasie Nowy Sącz – Łabowa w danym dniu pomiarowym pojawiło się ponad 6 tys. samochodów. 5 lat później ta liczba sięgnęła już blisko 11 tys. Z Nowego do Starego Sącza w ciągu jednej doby 2005 roku przejechało ponad 13 tys pojazdów, to w 2010 było ich już ponad 18 tys. Takie dane mogą być jednak niekorzystne dla samych mieszkańców Sądecczyzny. Jak wiadomo, więcej samochodów równa się większemu zanieczyszczeniu powietrza przez spaliny – alarmuje dr Grzegorz Przydatek, wykładowca PWSZ w Nowym Sączu.

W Małopolsce jest 136 takich miejsc, gdzie będzie badane natężenie ruchu. Samochody będą liczone w wybranych dniach do końca tego roku. Najbliższy pomiar zaplanowano na połowę marca.

Źródło: RDN Małopolska