Kampania „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole” w Woli Radłowskiej

10604466_817122771682042_1401561493658801921_oGrupa wolontariuszy z gimnazjum pod opieką p. Anny Klich i p. Andrzeja Kosmana w terminie od 16 do 23 października zorganizowała w swojej placówce „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole”.  Do udziału w tym szlachetnym przedsięwzięciu zaprosiliśmy całą społeczność szkolną. Partnerami w kampanii  byli p. dyrektor, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszona p. Renata  Nasiadka, która czynnie zajmuje się zdrowym stylem życia. Idea promowania chleba najzdrowszego dla człowieka spotkała się z nadzwyczajnym przyjęciem. Tak żywa reakcja potwierdziła, że problem chleba jest bardzo istotny i bliski większości z nas. Szkolni koordynatorzy kampanii chcieli w szczególności zapoznać uczniów z wypiekiem chleba na zakwasie i zwrócić im uwagę na zdrowe odżywianie. W pierwszej kolejności uczniowie pod opieką koordynatorów  wykonali zakwas, który przygotowali  w następujący sposób: W słoiku wymieszali mąkę żytnią z wodą, tak aby powstało ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Przez kolejnych 5dni zakwas stał w ciepłym miejscu, a odpowiedzialni za niego uczniowie codziennie mieszali zaczyn. Po upływie pięciu dni zakwas był gotowy, a my przystąpiliśmy do zarobienia ciasta na chleby: chleb mieszany na zakwasie i chleb z otrębami na zakwasie. Uczniowie bardzo starannie wyrobili ciasto na chleby i pozostawili w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Po upływie około 2 godzin, ciasto zostało przełożone do foremek i odstawione w ciepłe miejsce na kolejną godzinę, żeby pięknie wyrosło. Wyrośnięte chleby zostały upieczone w szkolnej kuchni, dzięki temu w całej szkole wspaniale pachniało świeżym chlebem. W ostatni dzień kampanii nasz szkolny korytarz został przygotowany na podsumowanie „Tygodnia dobrego chleba i zdrowego stylu życia”. Organizatorzy kampanii przygotowali również dekorację przedstawiająca chleb – namalowany przez naszą uczennicę Kingę Nasiadkę, stoły z kromeczkami chleba i posmarowanym masłem  oraz hasła promujące zdrowy styl życia:
  • STANOWCZE STOP:

NIELEGALNE WSPOMAGANIE!

  • KTO Z NAS NIE MA, NA CO DZIEŃ, W ŻYWNOŚCI POLEPSZACZY SZTUCZNYCH WĄTPLIWEJ JAKOŚCI?
  • ZDROWA ŻYWNOŚĆ I DŁUGI SEN

ZWYCZAJNIE DOBRZE ZORGANIZOWANY DZIEŃ

  • SMACZNE I ZDROWE

TO NAJWIĘKSZA

TAJEMNICA

DOBREJ KUCHNI

  • WARZYWA I OWOCE

TO PRZYJACIELE

PAMIĘTAJCIE!

  • ŻYJ ZDROWO

BĘDZIE KOLOROWO!

  • UWAŻAJ NA WITAMINY !

CZY TO W KIEŁBASIE, CZY TEŻ W NABIALE

ZWIĄZKI CHEMICZNE SMAKUJĄ WSPANIALE

W tym szczególnym dniu gościła u nas p. Renata Nasiadka z Zabawy, która przybliżyła uczniom oraz nam – dorosłym temat zdrowego odżywiania. Honorowy gość został nam zaproponowany przez nasza koleżankę p. Weronikę Mostowy – Kuźniar. Pogadanki odbywały się w trzech grupach: dla kl. I – III SP, IV – VI SP oraz I – III Gim. Pani Renata Nasiadka z wielkim zainteresowaniem prowadziła poszczególne spotkania, służyła fachową wiedzą, literaturą oraz była możliwość rozmowy indywidualnej. Zachęciła również dorosłych do uczestniczenia w konferencjach promujące zdrowy styl życia, które odbywają się w pierwszą środę miesiąca w Tarnowie. Na zakończenie dnia nastąpiła degustacja smacznego chleba.

W związku z tym, że nasza szkoła kolejny rok wspiera Fundację Kromka chleba w budowie hospicjum „Via Spei”, zorganizowaliśmy również kwestę na ten cel.

Tak zakończyliśmy to szczególne wydarzenie, ale jesteśmy pewni, że będzie ono trwało nadal w naszym codziennym życiu.

My – koordynatorzy akcji mamy nadzieję, że poprzez takie działania troszczymy się  o  zdrowie naszych uczniów, a także nas – dorosłych. Inicjując kampanię w szkole zwróciliśmy uwagę na chleb, który jest podstawowym pokarmem dla każdego oraz na jego jakość. Wskazaliśmy na niepodważalne wartości chleba wypiekanego zgodnie  z tradycją, z żytniej mąki, na zakwasie. Celem kampanii była również nauka szacunku do chleba, motywacja do dzielenia się chlebem z innymi, zachęta do szukania sposobów na zagospodarowanie suchego chleba, żeby nie był wyrzucany do śmietnika.

Dziękujemy wszystkim za wspólnie zorganizowany „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole”.

 

Koordynatorzy kampanii

 Źródło : www.gminaradlow.pl